Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Nielegalna migracja. Wicepremier Włoch żąda od UE działań. "Czas na blokadę Morza Śródziemnego"

Wicepremier Włoch Matteo Salvini domaga się od Unii Europejskiej blokady morskiej na Morzu Śródziemnym, by powstrzymać nielegalną migrację. Polityk rozmawiał z dziennikarzami podczas wizyty w Maceracie w środkowych Włoszech. O szczegółach korespondent Polskiego Radia - Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Giorgia Meloni Matteo Salvini Morze Śródziemne kryzys migracyjny 2023 Europa imigranci w Europie

Kard. Grzegorz Ryś: jesteśmy europocentryczni, a powinniśmy słuchać doświadczeń innych Kościołów

Świeżo mianowany kardynał, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, nawiązując do rozpoczynającej się w środę sesji synodu biskupów powiedział, że "jesteśmy w swoim myśleniu europocentryczni i polskocentryczni, a niewątpliwie nastał czas, kiedy powinniśmy uważnie słuchać doświadczeń innych Kościołów. Bardzo się cieszę na tę możliwość słuchania".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Grzegorz Ryś Watykan wiara ŚWIAT Europa aktualności katolickie

Scholz zrywa z polityką "herzlich willkommen". Mówi o "zbyt wysokiej liczbie uchodźców"

Ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie było wcześniej zarejestrowanych w innych krajach UE. Tak nie może pozostać. Liczba uchodźców zmierzających do Niemiec "jest obecnie zbyt wysoka" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu RND.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Olaf Scholz

Bartosz Grodecki krytykuje pośpiech UE ws. paktu migracyjnego. "W kuluarach nie ma entuzjazmu"

Jest zielone światło ministrów spraw wewnętrznych unijnych krajów dla sfinalizowania prac nad paktem migracyjnym. Polska krytykuje tę decyzję. Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał podczas obrad w Brukseli, że te przepisy nie rozwiążą problemów migracyjnych. Swoje stanowisko przedstawił też na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Jak wskazał, "w rozmowach kuluarowych nie widzi entuzjazmu wśród ministrów państw członkowskich".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Beata Płomecka

Antysemityzm w Niemczech. Wstrząsające relacje w nowej książce. "Dyskryminacja i poniżanie na porządku dziennym"

"Córka Lilli. Życie mojej matki w cieniu przeszłości. Niemiecko-żydowska historia" - na niemieckim rynku ukazała się książka opisująca - co odnotowuje m.in. "Spiegel" - "ciągłość niemieckiego antysemityzmu". - Narodowi socjaliści zamordowali moją żydowską babcię Lilli w Auschwitz. Moja matka Ilse była prześladowana jako "pół-Żydówka" i dyskryminowana po wojnie - mówi autor dzieła, Martin Doerry.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy faszyzm II wojna światowa antysemityzm Europa

Fala przemocy zalewa Szwecję. Do walki z gangami ruszy wojsko. Przerażająca skala zamachów

Tylko w tym roku w fali przemocy, która przetoczyła się przez okręg sztokholmski zginęło 21 osób. Ze statystyk policji wynika, że ​​do 19 września miały miejsce 42 zamachy bombowe i 88 strzelanin. Jak zapowiedział w czwartek premier Szwecji Ulf Kristersson, do walki ze zorganizowaną przestępczością zostanie wykorzystane wojsko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie przestępczość

Włochy: straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku. Na pokładzie byli imigranci

Włoska straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku, który płynął z Lampedusy do Porto Empedocle na Sycylii. Wśród uratowanych jest także 27 osób z załogi. Prawie wszyscy pasażerowie zostali przeniesieni na statek straży przybrzeżnej i kontynuują podróż do Porto Empedocle. Trzy z uratowanych osób zdecydowały się na powrót na Lampedusę. Pożar na statku wybuchł w piątek wieczorem w maszynowni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy kryzys migracyjny 2023 Lampedusa imigranci w Europie

Kościół katolicki ma nowych kardynałów. Wśród nich jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś

Papież na placu św. Piotra przewodniczył konsystorzowi publicznemu, na którym mianował 21 kardynałów, a tym abpa Grzegorza Rysia. Franciszek w homilii powiedział, że Kolegium Kardynalskie powinno przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą symfoniczność i synodalność Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek Watykan Grzegorz Ryś ŚWIAT Europa aktualności katolickie

Europoseł PiS: polityka migracyjna UE się załamuje. Polska jest liderem sprzeciwu

Europoseł PiS Kosma Złotowski powiedział, że "polityka migracyjna Unii Europejskiej załamuje się na naszych oczach, a jedynym rozwiązaniem jakie ma do zaproponowania Komisja Europejska jest przymusowe przesiedlenia osób. Polska jest dzisiaj liderem sprzeciwu wobec nieskutecznej polityki migracyjnej UE, którą inspirują Niemcy i Francja".
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie bezpieczeństwo Unia Europejska prawo Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT Europa

Brytyjski socjolog: większość elit politycznych straciła tożsamość narodową. To jest tragedią Europy

Na konferencji poświęconej ideologii multikulturalizmu brytyjski socjolog Frank Furedi przekonywał, że "tragedią Europy jest to, że większość jej elit politycznych straciła tożsamość narodową. Bez tego nie da się sobie poradzić z problemami stwarzanymi przez migrację".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

"Nie zmienią naszego poziomu zagrożenia". Sekretarz Rady Bezpieczeńtwa Ukrainy o irańskich rakietach balistycznych

W piątek w ukraińskim radiu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że "przekazanie Rosji przez Iran rakiet balistycznych nie zmieni poziomu zagrożenia dla Ukrainy". Odniósł się w ten sposób do analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który ostrzegł, że po 18 października Rosja może nabyć irańskie pociski o zasięgu powyżej 300 km.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT Iran rakieta