Polskie Radio
Section05

TYLKO U NAS

Malownicze tereny Nowej Zelandii [WIDEO]

"PolskieRadio.pl na końcu świata" odwiedziło Nową Zelandię. Państwo to zamieszkuje zaledwie 4,5 mln ludzi, co sprawia, że zabudowania nie burzą pięknego krajobrazu tego kraju. Przemierzając wyspę można podziwiać, z jednej strony, morza i klify, a z drugiej krystalicznie czyste jeziora i góry, w których można się zakochać. Zapraszamy na wycieczkę po malowniczych terenach Nowej Zelandii.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Nowa Zelandia

Kontrowersje wokół zamku nad Notecią. Reakcja ministra środowiska

We wtorek minister środowiska zapowiedział, że budząca kontrowersje budowa 14-kondygnacyjnego zamku, powstającego na terenie Puszczy Noteckiej, w chronionym obszarze Natura 2000, zostanie skontrolowana. - Inwestycja ta może być większa niż deklarowana w dostępnych wnioskach - mówi portalowi PolskieRadio.pl Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  środowisko ministerstwo środowiska Henryk Kowalczyk budownictwo POLSKA puszcza notecka

Co zrobić, gdy spotkamy węża? Straż miejska podpowiada

Nad ranem wolontariusze z Fundacji Animal Rescue Polska wznowili próbę odłowienia pytona tygrysiego. Ostatni raz węża widziano w Glinkach w gminie Karczew w powiecie otwockim pod Warszawą. Poszukiwania trwają na lądzie i w wodzie. o to, jak się zachować gdy trafimy na takiego gada, spytaliśmy Sławomira Smyka, starszego inspektora z warszawskiej straży miejskiej.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta policja straż miejska Otwock

Wołyń. Ziemia dwóch serc, serce dwóch nacji [REPORTAŻ]

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie od lat wozi na Ukrainę dary dla mieszkających tam Polaków. Nasz reporter dołączył do tej niezwykłej wyprawy, by spotkać się z kresowiakami. Jak dziś nasi rodacy żyją na Ukrainie? Jak kultywują tradycję i historię? Czy język polski jest wciąż żywy w ich domach? Zapraszamy w niezwykłą podróż po zachodniej Ukrainie.    
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kresy Wołyń wołyń 2018 Rzeź Wołyńska Lwów historia Polski

Christchurch - senne miasto Nowej Zelandii [WIDEO]

"PolskieRadio.pl na końcu świata" odwiedziło Christchurch w Nowej Zelandii. W 2010 i 2011 roku to miejsce nawiedziła seria trzęsień ziemi. Centrum miasta nadal wygląda jak wielki plac budowy, a po zawalonych budynkach zostało wiele pustych miejsc. Jednak władze Christchurch szybko zagospodarowały puste przestrzenie. Jesteście ciekawi jak?
Zobacz więcej na temat:  wiadomości podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Nowa Zelandia

TYLKO U NAS Radwańska ograniczy starty? Ważna deklaracja tenisistki

Tegoroczny Wimbledon nie okazał się udany dla Agnieszki Radwańskiej. Najlepsza polska tenisistka odpadła już w drugiej rundzie singla, przegrywając z Czeszką Lucie Safarovą 5:7, 4:6. Po meczu w rozmowie z Polskim Radiem zapowiedziała ważne zmiany w swym harmonogramie startów, takie jak rezygnacja z gry na kortach ziemnych czy ograniczenie liczby turniejów, w których weźmie udział. 
Zobacz więcej na temat:  Tenis wimbledon Agnieszka Radwańska SPORT sport na antenie WTA

Spór o SN. O tym wyroku TK opozycja wolałaby zapomnieć

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładająca przejście w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i nie złożyli oświadczenia do prezydenta o chęci kontynuowania pracy, wywołała spore kontrowersje. Opozycja twierdzi bowiem, że skracanie kadencji pierwszej prezes SN jest niekonstytucyjne. Jednak podobne przypadki skracania bądź wdłużania kadencji sędziów miały miejsce przed rządami PiS. W 1998 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie działanie jest zgodne z prawem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy konstytucja Sebastian Kaleta Małgorzata Gersdorf

PO nie chciała przyjmować uchodźców? "To bzdura"

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego, który kandyduje z ramienia PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, rząd Ewy Kopacz sprzeciwiał się stałej relokacji uchodźców. Co innego mówili jednak politycy PO w 2015 r. - Trzaskowski jeszcze jak rządziła Platforma, nie tylko chciał przyjmować uchodźców, ale groził Polsce karami z UE, jeśli ich nie przyjmiemy - mówi nam Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski uchodźcy migracja polityka

Canberra, czyli miejsce spotkań [WIDEO]

W XIX w. Melbourne i Sydney, które były największymi miastami w Australii, zaczeły ze sobą rywalizować o miano stolicy kraju. Żeby nie dopuścić do utraty popularności obu aglomeracji, parlament podjął decyzję o wybudowaniu nowej metropolii od podstaw. Tak powstała Canberra, która swoją działalność zainaugurowała w 1927 roku. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza na wycieczkę po głównej siedzibie Australii.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Australia Canberra

TYLKO U NAS "Ukraina dołącza do Zachodu. Putin póki rządzi, nie odpuści"

Ukraina zmieniła się niewyobrażalnie, paradoksem jest jednak, że nie dostrzegają tego Ukraińcy. Powodem tego jest brak poprawy ich sytuacji materialnej – o tym w na konferencji  w Warszawie mówił prof. Alex Motyl. Przestrzegał, że Kreml pozostanie egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy co najmniej do końca rządów Władimira Putina. Nie wiadomo też, co przyniosą wybory 2019 roku. O kruchości zmian w Armenii i ”politiczeskim uberze” w Rosji opowiadali zaś goście z Uniwersytetu Columbia.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja

Zdzisław Krasnodębski: nie ma już pola do rozmów z KE

W najbliższych dniach Komisja Europejska ma podjąć decyzję ws. wszczęcia postępowania przeciwko Polsce. Chodzi o - zdaniem szefów KE - naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. - Nie ma już pola do rozmów z KE - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Zdzisław Krasnodębski ŚWIAT POLSKA

TYLKO U NAS Nord Stream II uchyli się od śmiertelnego ciosu? Gra na czas

Prezydencja austriacka w UE raczej nie będzie zainteresowana, żeby nabrały tempa prace nad dyrektywą, niosącą poważne komplikacje dla projektu Nord Stream II – mówi portalowi PolskieRadio.pl Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jednocześnie coraz więcej państw w UE popiera nowe prawo.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Unia Europejska gaz gazociąg północny energia Rosja Gazprom Polski Instytut Spraw Międzynarodowych