Polskie Radio
Section05

Ukraina

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej: przywróciliśmy pierwotny sens słowa "solidarność"

Wśród wielu zadań Fundacji Solidarności Międzynarodowej pojawił się nowy cel – walka z pandemią. Fundacja zorganizowała szereg akcji pomocowych dla Mołdawii, Białorusi i Ukrainy. W wielu szpitalach tych państw jest wykorzystywany sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej ufundowane przez fundację.
Zobacz więcej na temat:  pomoc Partnerstwo Wschodnie Białoruś Gruzja Armenia Azerbejdżan

Ukraina: para z USA zrzekła się chorego dziecka urodzonego przez surogatkę

- Po publikacji przez jedną z kijowskich klinik reprodukcji nagrania, na którym widać kilkadziesiąt noworodków urodzonych przez surogatki czekających na odbiór przez obcokrajowców, ukraińskie media zwracają uwagę na różne aspekty surogacji w tym kraju. Piszą m.in. o sprawie chorej dziewczynki, której nie chciała odebrać amerykańska para.
Zobacz więcej na temat:  niemowlę dziecko Stany Zjednoczone USA Europa noworodek

Książkę "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II wydano po ukraińsku

Z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II lwowskie wydawnictwo "Litopys" wydało tłumaczenie na język ukraiński ostatniej pracy papieża Polaka "Pamięć i tożsamość". Jest to drugie wydanie, dopełnione rozmową z Ojcem Świętym o zamachu na jego życie w maju 1981 roku, gdzie rozmyśla nad przebaczeniem i miłosierdziem. Przekład z języka włoskiego wykonała lwianka Mariana Prokopowycz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież

Ukraińska poczta wydała znaczki z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II

Ukraińska poczta państwowa (Ukrposzta) wydała znaczki z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Prezentacja znaczków, kopert i jednodziennego okolicznościowego stempla odbyła się w głównej siedzibie lwowskiego oddziału poczty. Stempel pocztowy przybili metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, dyrekcja lwowskiej poczty i filateliści.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II

Tatarzy krymscy oddają hołd ofiarom stalinowskich deportacji

Nadejdzie dzień, gdy Ukraińcy i Tatarzy krymscy, którzy żyli na Krymie przed rosyjską aneksją półwyspu w 2014 roku, będą mogli wrócić do swoich domów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w 76. rocznicę stalinowskiej deportacji Tatarów z Krymu. Tatarzy, których deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą, powrócili tam dopiero w połowie lat 80. i po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości stali się jej obywatelami.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy NKWD Rosja deportacje II wojna światowa