Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

NASZ WYWIAD Ekonomista: strajk generalny na Białorusi oznacza koniec reżimu w ciągu dni lub tygodni

- Strajk generalny w obliczu braku rezerw na Białorusi oznacza załamanie reżimu w ciągu tygodni, nawet dni – szacuje dr Janusz Wdzięczak w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. - Wywiązałby się paraliż całego kraju, przestano by wypłacać pieniądze dla sektora siłowego. OMON-owcy, którzy biją demonstrantów, nie dostaliby pensji. Myślę, że Aleksander Łukaszenka byłby aresztowany przez swoich ochroniarzy – zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko Aleksander Łukaszenka POLSKA GOSPODARKA

NASZ WYWIAD Polska, UE, szykują plan Marshalla dla Białorusi. Ekonomista: ten kraj ma olbrzymie szanse na sukces gospodarczy

- Najważniejszym elementem każdej koncepcji wsparcia gospodarki białoruskiej jest to, by Białoruś mogła liczyć na wsparcie Unii Europejskiej i nie musiała być podporządkowana ekonomicznie Rosji. Polska, polski rząd – przełamały impas w tej sprawie, bo UE nie proponowała dotąd Białorusi takiej oferty jak plan Marshalla – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Janusz Wdzięczak, historyk i ekonomista, badacz Europy Wschodniej (Fundacja Ambitna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko Aleksander Łukaszenka Aleksiej Nawalny POLSKA GOSPODARKA

Rosja: dziennikarka podpaliła się i zmarła. "Za moją śmierć proszę winić Federację Rosyjską"

Rosyjska dziennikarka z Niżnego Nowogrodu podpaliła się przed gmachem miejscowego oddziału MSW. Według Radia Swoboda, szefowa lokalnego portalu informacyjnego Koza Press Irina Sławina zmarła w wyniku ciężkich poparzeń. Kilka godzin wcześniej kobieta napisała na swojej stronie internetowej: "Za moją śmierć proszę winić Federację Rosyjską".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja dziennikarstwo

Doleśniak-Harczuk: znakiem zmiany polityki Niemiec wobec Rosji będzie Nord Stream 2

- Jeżeli okaże się, że Niemcy rezygnują z budowy ostatniego odcinka Nord Stream 2 po swojej stronie, to wtedy będę skłonna uznać, że Niemcy zmieniają swój stosunek do Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z "Gazety Polskiej" i Instytutu Staszica. Dodała, że za sprawą próby otrucia Aleksieja Nawalnego relacje Berlina i Moskwy najwyżej "kosmetycznie" drgnęły. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Trzmiel Niemcy Rosja Nord Stream 2 Nord Stream II

"Nie możemy chować głowy w piasek". Marek Budzisz o polskiej polityce wschodniej

- Nie mamy innej możliwości niż budowanie porozumień z sąsiadami oraz z państwami, które podobnie odbierają rosyjskie zagrożenie - państwa skandynawskie oraz Rumunię. Powinniśmy też mobilizować UE i NATO, aby tę politykę wspierały - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Budzisz, ekspert od spraw wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka

Trump zakażony koronawirusem. Prof. Reginia-Zacharski: niewykluczone, że w kampanii wyborczej na tym skorzysta

- Siłą rzeczy, aktywność Donalda Trumpa w kampanii spadnie wskutek zakażenia koronawirusem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog. - Paradoksalnie, Trump może zapunktować, bo w opinii publicznej będzie jeszcze jednym doświadczonym przez koronawirusa - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Donald Trump wybory w USA koronawirus Ameryka Północna

"Tłumaczenie niemieckiego radia jest nieprzekonujące". Karnowski o wywiadzie Katariny Barley ws. Polski i Węgier

- Wyjaśnienie niemieckiego radia brzmi dość dziwnie, jest nieprzekonujące. Mamy do czynienia z czymś w rodzaju podania koła ratunkowego pani polityk. Przyjmuję, że mówiła o "zagłodzeniu" obu krajów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z tygodnika "Sieci", odnosząc się do wywiadu udzielonego przez wiceprzewodniczą Parlamentu Europejskiego Katarinę Barley w sprawie Polski i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej relacje polsko-niemieckie ŚWIAT Europa

Jastrzębowski: Niemcy wciąż uważają się za najważniejszych, słyszymy tę butę w nowym pokoleniu

- Jestem absolutnie przekonany, że Niemcy mają strategię w jaki sposób chcą zjednoczyć Europę pod swoim dowództwem. Dalej myślą o sobie jako o narodzie najważniejszym, najmądrzejszym, aroganckim - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Sławomir Jastrzębowski. - Słyszymy tę butę w nowym pokoleniu - dodał. Gośćmi "Tematu dnia" byli także Dawid Wildstein z TVP i Piotr Cywiński z "Sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Niemcy Michał Rachoń Dawid Wildstein relacje polsko-niemieckie ŚWIAT