Polskie Radio
Section05
Wielkanoc

Siuda baba, śmierguśnicy. Poniedziałek Wielkanocny na południu Polski

Te zwyczaje sięgają czasów pogańskich. Polewanie wodą na znak odrodzenia i ku płodności, odwołania do kapłanek czuwających nad ogniem w pradawnych świątyniach. W Wielkanocny Poniedziałek obrzędy przedchrześcijańskie i chrześcijańskie spotykają się, przeplatają i sprawiają wiele radości. W świątecznym wydaniu "Kiermaszu pod kogutkiem" dowiemy się, kim jest Siuda Baba i dlaczego na wilamowickim rynku co roku staje... wanna.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna muzyka ludowa Monika Gigier małopolskie Wieliczka zwyczaje Wielkanoc Wilamowice

Święta w Gazie. Mieszkańcy chronią się w katolickim kościele

O tej grupie chrześcijan mało kto słyszał. Kilkuset Palestyńczyków z Gazy od pół roku czyli od początku wojny Izraela z Hamasem, chroni się w jedynym katolickim kościele w Gazie. Mimo, że wokół wciąż spadają bomby, to chrześcijanie każdego dnia modlą się na mszy. Organizują też wielkanocne ceremonie, mimo, że świętowanie jest ostatnią rzeczą na którą mają ochotę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strefa Gazy Wielkanoc chrześcijaństwo aktualności katolickie Bliski Wschód

Andrzej Rybiński: w młodości na pierwszym miejscu byli dla mnie Beatlesi

Andrzej Rybiński na początku lat 70. współtworzył z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch grupę Dwa Plus Jeden. Następnie wraz z żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył zespół Andrzej i Eliza. Od lat 80. rozwija karierę solową. Jest autorem przebojów, takich jak m.in.: "Nie liczę godzin i lat", "Pocieszanka" czy "Znajdę cię". Wśród swoich młodzieńczych fascynacji wymienia muzykę Beatlesów. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Andrzej Rybiński muzyka rozrywkowa MUZYKA Wielkanoc