Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Björn Schmelzer: religia to dla mnie swego rodzaju horyzont

- Zawsze fascynowała mnie religia. Byłem wychowany przez matkę w katolickiej wierze. W wieku 9-10 lat zacząłem śpiewać chórze chłopięcym w Antwerpii. Funkcjonowałem więc w tej kulturze, podążałem za tą religią nie mając zbyt dużego wyboru, zresztą jak większość osób. Religia jest swego rodzaju horyzontem, tak ją teraz postrzegam - mówił w Dwójce Björn Schmelzer, założyciel i dyrygent grupy Graindelavoix.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia Misteria Paschalia Michał Dębski Dwójka KULTURA Graindelavoix Björn Schmelzer

Wielkanoc w polskiej, wielojęzycznej rodzinie ze Szwajcarii

Naszymi gośćmi są Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i pisarka oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech, bohaterowie jej książek. Razem tworzą wielojęzyczny i wielokulturowy dom. Mieszkali m.in. w Hiszpanii i na Malcie, skąd przenieśli się do Szwajcarii. Podzielą się z nami zwyczajami wielkanocnymi jakie obchodzone są w tych krajach.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół i kultura Polonia Polacy za granicą

Cyfrowy detoks w czasie świąt. Jak oderwać się od telefonu i komputera?

W dobie wszechobecnych ekranów, ciągłych powiadomień i życia online, święta to doskonały moment, aby zatrzymać się na chwilę i odetchnąć. Cyfrowy detoks, czyli świadome ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych, może być najlepszym prezentem, jaki damy sobie i naszym bliskim w tym wyjątkowym czasie. Jak skutecznie oderwać się od telefonu i komputera, kiedy technologia towarzyszy nam niemal na każdym kroku?
Zobacz więcej na temat:  święta detoks smartfon komputer

PREMIUM Zapomniane zwyczaje. Wielkanoc na staropolskiej wsi

Tradycje wielkanocne podlegały na przestrzeni lat zmianom. Jedne z nich kontynuujemy do dziś, inne zostały zupełnie zapomniane. Wciąż mamy palmę, święcimy pożywienie i malujemy jajka. Zapominamy jednak o tym, żeby przebujać się na szczęście i dać dzieciom do połknięcia kotkę z bazi. Wielkanoc na staropolskiej wsi była radosnym świętem, które kończyło okres niedostatku, ale jednocześnie unaoczniało nierówności społeczne. O wielkanocnych tradycjach w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl opowiedział etnolog Robert Rumiński z działu etnografii Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Zobacz więcej na temat:  tradycja POLSKA święta wieś