Polskie Radio
Section05
Wielkanoc

Luxtropeda z nowym albumem. Robert "Litza" Friedrich: nagraliśmy składankę pieśni bojowych

Znakomity gitarzysta, kompozytor, wokalista, autor tekstów. Sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim mężem, ojcem i dziadkiem. Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Robert "Litza" Friedrich, lider zespołu Luxtorpeda, który opowiadał o najnowszej płycie zespołu pt. "Omega" oraz o rodzinie i przeżywaniu Świąt Wielkanocnych.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc album piosenka Sława Bieńczycka Wojciech Urban

Lany poniedziałek. Bogactwo i przemiany tradycji

– Lany poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny to dzień wielkiej radości, żartów, psot. Bardzo często tego dnia rano chłopcy w tajemnicy wyjmowali części ogrodzenia i zawieszali, gdzieś na dachu – mówiła, opowiadając o tym, jak świętowano ten dzień w przeszłości Olga Kwiatkowska, kierownik działu edukacji w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Wielkanoc folklor zwyczaje tradycja

"Zarówno wczoraj, jak i dziś świętujemy to samo". Prof. Grzegorz Łęcicki o Zmartwychwstaniu

- Nasza tradycja tak się ukształtowała i wydaje się, że bardzo słusznie i chwalebnie, że święta o tak ogromnym znaczeniu obchodzimy w sposób wyjątkowy, czyli w cyklu dwudniowym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łęcicki, teolog kultury UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc POLSKA chrześcijaństwo Kościół katolicyzm Kościół katolicki społeczeństwo święta religia wiara Jezus Chrystus

NASZ WYWIAD Dagadana: Wielkanoc niech będzie codziennie, niech się śmierć przeobraża w życie

- Ta Wielkanoc i Wielki Post są wyjątkowe. Jeszcze nigdy takiego postu nie miałam w swoim życiu i mam nadzieję, że więcej nie będę mieć - mówi Dana Vynnytska z zespołu Dagadana, w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl. Dodaje równocześnie, że mądrość ludowych pieśni i siła przetrwania natury dodają wiary. Zespół Dagadana poprzez muzykę łączy Polskę i Ukrainę od 2008 r.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo Europa Przemysław Goławski POLSKA MUZYKA KULTURA Dagadana Wielkanoc wiara

Powroty do domów ze świąt. Policja apeluje, by nie bagatelizować zmęczenia

Na drogach obserwujemy wzmożony ruch ze względu na okres powrotów ze świąt, dlatego kierowcy muszą liczyć się z wydłużonym czasem dojazdu, lub korkami na drogach wjazdowych do dużych miast. Policja apeluje, by nie lekceważyć zmęczenia za kierownicą i przypomina, że dużo wypadków zdarza się na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach trasy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc kierowcy policja służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze Radio kierowców policja polska

Legendarny Święty Graal. Poszukiwali go arturiańscy rycerze i naziści

Najczęściej kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, czasem opisywany jest też jako magiczny kamień pochodzący z korony Lucyfera. Jego niezwykłe moce zachęcały do poszukiwań wielu - od legendarnych rycerzy króla Artura aż po Heinricha Himmlera, prawą rękę Adolfa Hitlera. Według tradycji chrześcijańskiej Święty Graal nie jest jednak magiczny. Co więcej, nigdy nie został utracony i od ponad 500 lat znajduje się w kościele w Walencji. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jezus Chrystus wiara Kościół Kościół katolicki legendy religia średniowiecze święta

"Tej radości nie da się zamknąć w jednym dniu". Ks. Zieliński o sensie Poniedziałku Wielkanocnego

Kościół katolicki obchodzi Poniedziałek Wielkanocny, drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. - Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc, obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać tajemnice wiary oraz radować się ze Zmartwychwstania Pana Jezusa - podkreśla redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ksiądz Henryk Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc katolicyzm chrześcijaństwo społeczeństwo Kościół Kościół katolicki

Wielkanoc w Trójce. Zwyczaje, muzyka duszy i ciekawi goście

Niedziela Wielkanocna to pierwszy dzień najważniejszych dla katolików świąt w roku. Tego dnia w Trójce przede wszystkim rozmawiamy o znaczeniu Wielkiej Nocy, ale też m.in. odwiedzamy dominikański klasztor w Kijowie, przybliżamy świąteczne zwyczaje z Wysp Brytyjskich i słuchamy, jak Wielkanoc spędza aktor i dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński. W Niedzielę Wielkanocną zaprosiliśmy także do słuchania retransmisji koncertu legendarnego polskiego zespołu rockowego Riverside.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA FILM KULTURA TEATR Wielkanoc

"Ulice Jerozolimy". Cztery kobiety, które widziały Mękę Pańską [POSŁUCHAJ]

Dwadzieścia wieków temu między wieloma świadkami były cztery kobiety, które widziały to, co wydarzyło się na Golgocie. W Wielkanoc w radiowej Jedynce wysłuchaliśmy premierowego słuchowiska Piotra Biesa pt. "Ulice Jerozolimy". Reżyseria: Aleksandra Głogowska. W rolach głównych: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Elżbieta Nagel, Dorota Landowska i Katarzyna Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Wielkanoc Teatr Polskiego Radia

Dziesiątki tysięcy wiernych w Jerozolimie. Przybyli do miejsca zmartwychwstania Jezusa

Tysiące chrześcijan uczestniczyło w mszy w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, która według tradycji jest miejscem ukrzyżowania, pochówku i zmartwychwstania Jezusa - przekazała agencja Associated Press. Z uwagi na zniesione ograniczenia pandemiczne, dziesiątki tysięcy osób przyjechało do Jerozolimy na Wielkanoc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielkanoc wiara chrześcijaństwo aktualności katolickie Bliski Wschód Jerozolima

Agnieszka Budzińska-Bennett: wchodzę w dialog ze słuchaczami

- W przypadku tłumaczenia muzyki bardzo dawnej pole do spekulacji jest ogromne, musimy wiele luk wypełnić. Jestem wdzięczna, że słuchacze ufają nam. Chcą też wiedzieć, a mój ulubiony rodzaj słuchacza to ten, który szuka - mówiła w Dwójce wokalistka, instrumentalistka, badaczka muzyki średniowiecza i renesansu Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka i liderka międzynarodowego zespołu Peregrina.   
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Budzińska-Bennett Mikołaj Gomółka Dwójka Paweł Siwek Wielkanoc

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz: rany na ciele Jezusa to dowód na to, że do zmartwychwstania dochodzi się przez krzyż

- Wydaje się, że rany Chrystusa mają także drugie znaczenie. Wyciągając w Wieczerniku przebite dłonie mówi - nie bójcie się - pokazuje, że przez krzyż dochodzi się do zmartwychwstania - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW). 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne Adrian Klarenbach

Zmartwychwstanie Pańskie A.D. 2022. Ks. prof. Cisło: w naszych sercach rodzi się radość

- Piękny poranek wielkanocny nadaje sens naszej wierze i nadzieję. We wszystkich sercach ludzi wierzących rodzi się radość (...). Ten, który łamie więzy śmierci, zwycięża ją, jedyny w historii Pan życia  - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). Gościem Adriana Klarenbacha była również Ewa Piekarska-Dymus (prezes zarządu Polskiej Akcji Medycznej).
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne Adrian Klarenbach