Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Mateusz Trzaska o coming oucie w małym mieście

Komu pierwszy raz powiedział o tym, że jest gejem? Jak odkrywał swoją tożsamość? I dlaczego zdecydował się mówić o zdrowiu psychicznym młodzieży? Mateusz Trzaska to działacz społeczny z Tarnobrzega i współtwórca Tęczowego Piątku. Na co dzień studiuje i mówi m.in. o prawach człowieka. Jaka jest jego historia? O czym marzy? I czego się obawia? Odpowiedź na to pytanie w podcaście "Jamrozek wrażliwie".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek Mateusz Trzaska

Koncerty gwiazd wielkiego formatu w naszych domach? Teraz to możliwe

W sekcji ARTE.tv_Concert znajdziemy wielu cenionych wykonawców z różnych gatunków muzycznych - od elektro, rock i pop, przez jazz po muzykę klasyczną i spektakle operowe. - Nasi słuchacze to nie są tylko melomani, fani muzyki poważnej, ale każdej muzyki, więc też chcemy pokazywać bardzo różne zjawiska i widowiska muzyczne - mówi w radiowej Jedynce Michał Wieczorek, redaktor naczelny polskiej wersji ARTE.tv. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska kino KULTURA koncerty koncerty online

Książkowo, serialowo i koncertowo, czyli "Tu Myśliwiecka 3/5/7" - z Michałem Nogasiem

Książkowe rekomendacje, zaproszenia na koncerty, spotkanie z autorką książki, która wywołała poruszenie wśród sluchaczek i słuchaczy, oraz podróż tropem dzieła Fredericka Forsytha? To zaledwie kilka punktów z kolejnego wydania audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7", którą tym razem poprowadził Michał Nogaś.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura książki serial polszczyzna

Maciej Marcisz: w książce papierowej będziemy się chronić przed staniem się zombie

Nowy rok przynosi nowe trendy, również na rynku wydawniczym, choć, jak zdradza Maciej Marcisz, branża wydawców książek myśli już o 2026 i 2027 roku. W 2025 roku możemy jednak wypatrywać nowych zjawisk w świecie książek - młodzi wolą papier od e-booka, a i doświadczenia IRL mocno się dla nas liczą. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Maciej Marcisz KSIĄŻKA literatura young adult

Bieganie zimą - jak zachować formę, gdy na dworze niska temperatura

Czy zimowa aura to przeszkoda, czy wyzwanie dla biegaczy? W "Rozgrzewce" rozmawialiśmy o bieganiu zimą w miejskiej przestrzeni. Piotr Ślęzak, trener biegania, opowiedział, jak przygotować się do treningu w niskich temperaturach, jak zaprzyjaźnić się z bieżnią i dlaczego warto zadbać o tętno, a także wyjaśnił, jak zachować bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka bieganie aktywność fizyczna aktywność Piotr Galus Piotr Ślęzak

Europejskie miasta zmieniają zasady wynajmu krótkoterminowego. Co to oznacza dla turystyki?

Lokalne władze niektórych turystycznych miast w Europie wprowadzają zakazy i obostrzenia dotyczące tzw. najmu krótkoterminowego. Prace w tym zakresie trwają również w Polsce. - Dla każdego miasta niekorzystnym byłoby pozbawienie się możliwości najmu krótkoterminowego. Potrzebne są jednak regulacje - uważa adwokat, Katarzyna Ludwig. 
Zobacz więcej na temat:  turystyka prawo Parlament Europejski

Dr Robert Śmigielski: Czy sport to zdrowie? I tak, i nie

- Generalnie, jeśli chodzi o sport jako formę ruchu, to jest on zalecany każdemu. Ale to jak ze wszystkim: jeśli będziemy uprawiali sport w taki sposób, który przekracza nasze możliwości albo uszkadza nasze ciało, to oczywiście nie będzie on zdrowy - podkreśla dr Robert Śmigielski - ortopeda, traumatolog, specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, nazywany "lekarzem sportowców". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Zawioła aktywność fizyczna Robert Śmigielski zdrowie trening

Tsunami na Oceanie Indyjskim. Żywioł, który pochłonął ponad 200 tysięcy ofiar

To było trzecie pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy prowadzi się stałe obserwacje sejsmiczne. W grudniu 2004 roku, na Oceanie Indyjskim, u wybrzeży północnej Sumatry doszło do trzęsienia ziemi na głębokości 30 km. Jego skutkiem była fala tsunami, która docierając do linii brzegowej osiągnęła wysokość nawet 30 metrów. Żywioł pochłonął ponad 200 tys. ofiar.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka tsunami Szymon Ostrowski

Chiński zegar wodno-mechaniczny. Dlaczego wyprzedzał swoje czasy?

XI-wieczny zegar wodno-mechaniczny to unikalna konstrukcja wybitnego uczonego chińskiego Su Songa. Gotowe urządzenie mierzyło 12 metrów wysokości, a za jego napędzanie odpowiadało ogromne koło wodne o średnicy ponad 3 metrów. Zegar wyprzedzał swoje czasy i kiedy po 30 latach użytkowania został zniszczony przez najeźdźców, długo nie potrafiono odtworzyć tej konstrukcji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka zegar Chiny Albert Kozik