Polskie Radio
Section05

Związek Sowiecki

"Dzieci Syberii". Edyta Poźniak o serii swoich filmów: o dzieciach bardzo rzadko się mówi

- Wiele dzieci dotarło na Syberię jako sieroty lub półsieroty, które mając po zaledwie kilka lat nie widziały jak się nazywają i skąd są - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia i autorka  reportaży "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Mirosław Skowron Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Syberia społeczeństwo dzieci

"Ofiary stalinizmu przestają być anonimowe". Akcja "Przywracanie Imion" poświęcona ofiarom terroru w Związku Sowieckim

Przy Pomniku Ofiar Katynia w Warszawie Polacy, Rosjanie, Białorusini uczestniczyli we wspólnej akcji "Przywracanie Imion" - ofiar represji stalinowskiej. Odczytano biogramy 450 ofiar - Rosjan, Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Tatarów krymskich. Akcja nawiązuje do analogicznego wydarzenia, które odbywa się 30 października na Placu Łubianka w Moskwie, gdzie prawie cały dzień odczytuje się nazwiska 40 tysięcy osób rozstrzelanych w latach terroru stalinowskiego w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Europa Rosja Białoruś

"Wyrok na mieszkańców Europy Środkowej". Historycy Instytutu Pileckiego o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Niemiecko-sowiecki pakt Ribbentrop-Mołotow był wyrokiem wydanym na miliony mieszkańców Europy Środkowej - analizują historycy Instytutu Pileckiego.  Umowa została podpisana 23 sierpnia 1939 roku przez ministrów spraw zagranicznych Związku Sowieckiego i III Rzeszy: Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. 
Zobacz więcej na temat:  III Rzesza HISTORIA II wojna światowa historia Polski POLSKA pakt Ribbentrop-Mołotow

Francja. Henri-Christian Giraud: de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt i wzmocnił komunistów po wojnie

- Charles de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt, pomógł otworzyć drugi front walki z Niemcami daleko od granic Polski oraz wzmocnił partie komunistyczne po II wojnie – mówi PAP pisarz, eseista, autor głośnej we Francji książki "De Gaulle i komuniści" oraz były redaktor naczelny "Le Figaro Magazine" Henri-Christian Giraud.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Francja II wojna światowa Charles de Gaulle Józef Stalin

"17 września 1939 to dzień jedności dwóch totalitaryzmów". IPN o białoruskim dniu jedności narodowej

17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy - oświadczył IPN, który odniósł się we wtorek do ogłoszenia przez władze Białorusi nowego święta w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa agresja sowiecka historia Polski Białoruś Aleksander Łukaszenka

Prof. Tomasz Panfil: zbrodnia katyńska kamieniem węgielnym dwóch potężnych mitów założycielskich

- Mamy dwie konstrukcje absolutnie niezbędne zarówno aliantom, jak i komunistom krajowym w Polsce do funkcjonowania. Nie mogli przyznać, że zbrodnia katyńska to Sowieci, bo nie dałoby się tego pogodzić z tezą, że byli to sojusznicy i wyzwoliciele - powiedział historyk prof. Tomasz Panfil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli historia Polski II wojna światowa Katyń Zbrodnia Katyńska okupacja sowiecka

Rosyjskie służby inwigilowały papieża Jana Pawła II. Potwierdzają to dokumenty KGB

W Instytucie Pamięci Narodowej historycy dyskutowali w środę nad książką "Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy Kapella 1979-1990". Publikacja stanowi zbiór dowodów jednej z operacji sowieckiego wywiadu, prowadzonej pod nadzorem Moskwy przez I Wydział KGB Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła papież KGB POLSKA IPN KSIĄŻKA

Prezydent o zbrodni katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

"Każdego 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Akt ludobójstwa, jakim był mord katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana i przestroga" - napisał prezydent w przesłaniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska HISTORIA społeczeństwo Andrzej Duda POLSKA patriotyzm