Polskie Radio
Section05

Związek Sowiecki

Prezydent o zbrodni katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

"Każdego 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Akt ludobójstwa, jakim był mord katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana i przestroga" - napisał prezydent w przesłaniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska HISTORIA społeczeństwo Andrzej Duda POLSKA patriotyzm

"Był okropny głód, Rosjanie zmienili wszystko w piekło". Wstrząsające wspomnienia sybiraczki

- Gehenna zaczęła się 1 września 1939 roku. Był strach, koniec ze szkołą, wszystko zamierało. Niemców u nas długo nie było, ale po trzech tygodniach wkroczyli Rosjanie i właśnie oni zmienili wszystko w piekło. 10 lutego w 1940 roku zesłali nas na Sybir. Ci którzy tam nie byli nie uwierzyliby, że można coś takiego znieść i przeżyć - powiedziała zesłana w czasie wojny na Syberię Helena Knapczyk, współautorka książki "Śladami losu – wędrówka przez cztery kontynenty". 
Zobacz więcej na temat:  Syberia HISTORIA II wojna światowa POLSKA społeczeństwo

Stulecie Traktatu ryskiego. "Rokowania pokojowe rozpoczęły się latem 1920 r."

- Rokowania pokojowe prowadzono jeszcze w trakcie kryzysu wojennego. I to nie w Rydze, tylko w Mińsku, gdzie pojechał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Stanisław Grabski. Z relacji, jaką pozostawił po sobie wiemy, że delegaci polscy zostali poddani presji. Umieszczono ich w willi z wysokim parkanem wokół, skąd słychać było huk armat - mówił prof. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  granica bitwa warszawska 1920 Wacław Holewiński Dwójka

Były szef CIA o zamachu na Kennedy'ego: Chruszczow zlecił zabójstwo Kennedy’ego

Lee Harvey Oswald, domniemany zabójca prezydenta Stanów Zjednoczonych, był instruowany osobiście przez Nikitę Chruszczowa. Ostatecznie Sowieci zrezygnowali z zamachu, ale Oswald, który był fanatycznym komunistą, nie posłuchał się rozkazu i strzelił do Kennedy’ego. Taką tezę stawiają byli szefowie wywiadów z dwóch stron żelaznej kurtyny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA John Fitzgerald Kennedy USA ZSRR zimna wojna wywiad

Relacje niemiecko-rosyjskie. Michałowski: przypomina mi to pakt Ribbentrop-Mołotow

- Przypomina mi to trochę most z 1939 roku Ribbentrop-Mołotow. Oni także się tak najpierw szanowali, później zażynali a ofiarą padła Polska. U pana prezydenta Niemiec nie wybrzmiało, że cała Europa padła ofiarą tych dwóch hegemonów - powiedział o relacjach Niemców z Rosją w kontekście wypowiedzi Franka Steinmeiera Andrzej Michałowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Rozpłochowski i Jan Rulewski.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 reparacje wojenne polityka historyczna Polityka zagraniczna Polski II wojna światowa Związek Radziecki PRL Niemcy Rosja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Proces szesnastu. "Stalin pokazał, jak niewiele może Zachód"

- Grupa obywateli Polski została porwana z terytorium polskiego i przewieziona do Związku Sowieckiego, gdzie była sądzona na podstawie sowieckiego Kodeksu Karnego. Nikt się nie spodziewał, że tak się to może skończyć w sytuacji powojennej, przy otwartej kurtynie - mówił dr Rafał Habielski o pokazowym procesie politycznym przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zwanym procesem szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR proces szesnastu PRL Dwójka HISTORIA

"Za drutem obozów nie czekała wolność". Karol Nawrocki o wyzwoleniu obozu w Auschwitz

- Ci ludzie zostali wyzwoleni, ale należy dodać, że za drutem obozów nie czekała na nich wolność, tylko Polska rodzącego się totalitaryzmu. Ci, którzy mogli opuścić Polskę, uciekali do wolnego świata, a tych, którzy zostali, ponownie zniewolono - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa komunizm Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Auschwitz Auschwitz rocznica historia Polski

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historyk: 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne

- 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa agresja sowiecka historia Polski 17 września 1939 społeczeństwo Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

17 września 1939. Historyk: Stalin do końca czekał na rozwój wypadków

- Gdyby postępy niemieckie w Polsce były gorsze lub pojawił się jakiś element nie do przewidzenia, nie jestem do końca pewien, czy Stalin w ogóle uderzyłby na Polskę. Do końca czekał na rozwój wypadków i chciał być pewny, że Niemcy rozstrzygnęły kampanię wrześniową - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 17 września 1939 historia Polski II wojna światowa agresja sowiecka pamięć Antoni Trzmiel Polskie Radio 24