Polskie Radio
Section05
Związek Sowiecki

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historyk: 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne

- 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa agresja sowiecka historia Polski 17 września 1939 Związek Sowiecki społeczeństwo Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

17 września 1939. Historyk: Stalin do końca czekał na rozwój wypadków

- Gdyby postępy niemieckie w Polsce były gorsze lub pojawił się jakiś element nie do przewidzenia, nie jestem do końca pewien, czy Stalin w ogóle uderzyłby na Polskę. Do końca czekał na rozwój wypadków i chciał być pewny, że Niemcy rozstrzygnęły kampanię wrześniową - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 17 września 1939 historia Polski II wojna światowa agresja sowiecka Związek Sowiecki pamięć Antoni Trzmiel Polskie Radio 24

"Ofiarom tej potwornej zbrodni składamy hołd". Obchody w rocznicę sowieckiej agresji

W Białymstoku upamiętniono 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Główne miejskie uroczystości odbyły się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Wieczorem ulicami miasta przejdzie Podlaski Marsz Cieni, upamiętniający ofiary sowieckich zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 historia Polski pamięć zbrodnie sowieckie ZSRR Związek Sowiecki Syberia II wojna światowa Białystok POLSKA

17 września 1939. Wiceprezes Związku Sybiraków: dla Polaków na Kresach była to tragedia

- Dla wszystkich Polaków na Kresach agresja Sowietów na Polskę to była tragedia, a szczególnie dla osadników wojskowych. Od początku rozpoczęły się restrykcje - powiedział w Polskim Radiu 24 Mieczysław Pogodziński, wiceprezes Związku Sybiraków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 społeczeństwo Związek Sowiecki deportacje agresja sowiecka Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24

WYWIAD Historyk: we Francji nie uczy się o ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.

- Mówienie o Katyniu czy pakcie Ribbentrop-Mołotow było do 1991 r. uważane za ideologiczne, dziś koncentrujemy się na Holokauście i rządach Vichy. Komunizm w Polsce był narzucony przez ZSRR i antykościelny, we Francji szczycił się udziałem w ruchu oporu przeciwko Niemcom - powiedział PAP francuski socjolog i historyk dr Yves Santamaria.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 II wojna światowa ZSRR Związek Sowiecki historia Polski Francja ŚWIAT

"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

W południe na warszawskim Muranowie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę. 81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarł się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona historia Polski Związek Sowiecki 17 września 1939

HISTORIA BIAŁORUSI Historia Białorusi. Część 11: Polityka kulturalna na sowieckiej Białorusi

– Początek lat dwudziestych był okresem niespotykanego wcześniej ani później rozwoju kultury białoruskiej na obszarze Białorusi sowieckiej – mówił prof. Eugeniusz Mironowicz w audycji Polskiego Radia z 1999 roku. Na przełomie lat 20 i 30. rozpoczęły się jednak brutalne represje, zwiastujące późniejszą rusyfikację.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Białoruś ZSRR Związek Sowiecki

Premier w zagranicznych mediach: wojna z bolszewikami to punkt węzłowy dla Europy

Artykuł Mateusza Morawieckiego o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w sobotę m.in. w izraelskim dzienniku "Israel Hajom" oraz w mediach w Hiszpanii, Serbii, Wenezueli, Peru i Indonezji. Szef polskiego rządu wskazał w nim, że wydarzenie powinno być wymieniane "jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie", a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie "dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki ŚWIAT media wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska HISTORIA Związek Sowiecki