Polskie Radio
Section05
Afryka Południowa

Afrikaans. Język wielu kultur

Obecny w południowej Afryce, głównie w Namibii, Bostwanie, Zambii i RPA, język afrikaans, który używany jest od XVIII wieku, posiada swoją historię, tradycję i odrębność. - Afrikaans powstał w efekcie kontaktów pomiędzy różnymi grupami etnicznymi, rasowymi oraz kulturami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jerzy Koch z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Afryka Afryka Południowa

Misja pokojowa RPA. Południowoafrykański prezydent wyruszy w podróż do Kijowa i Moskwy

W środę rzecznik ukraińskiego prezydenta Serhij Nykyforow, cytowany przez portal RBK-Ukraina, oznajmił, że "prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiadomił przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że odwiedzi Kijów i Moskwę w ramach misji pokojowej kilku państw afrykańskich".
Zobacz więcej na temat:  RPA Afryka Południowa wojna na Ukrainie wojna 2023 Ukraina Rosja Wołodymyr Zełenski serwis wschodni ŚWIAT

RPA dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej. Koniec potęgi afrykańskiego państwa

Republika Południowej Afryki nie jest już potęgą Afryki Subsaharyjskiej, jaką była w latach dwutysięcznych - ocenia tygodnik "Economist" i uzasadnia: kraj się rozpada, szerzy się zorganizowana przestępczość; dla przyjaciół na Zachodzie pretensje RPA do globalnego znaczenia brzmią coraz bardziej absurdalne, a sympatia dla Rosji tylko to potęguje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes inflacja żywność serwis wschodni RPA Afryka Południowa

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

83 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Afryka Afryka Południowa RPA nagroda Nobla nagroda Bookera

Omikron. Rząd chce przedłużyć zakaz lądowania dla samolotów z państw południa Afryki

Obowiązujący do 27 grudnia br. zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach z południa Afryki zostanie przedłużony do 10 stycznia 2022 r. - wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Zakaz ma związek z zagrożeniem rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa - Omikron.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lotnictwo turystyka COVID-19 Afryka Południowa

Republika Południowej Afryki walczy z pandemią. Do kraju trafi kolejna dostawa szczepionki Johnson&Johnson

- Republika Południowej Afryki podpisała umowę na dostawę 11 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson - ogłosił w niedzielę prezydent Cyril Ramaphosa. Z powodu spadku liczby infekcji koronawirusem rząd zniósł także niektóre ograniczenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 szczepienia szczepionka Afryka Republika Południowej Afryki RPA Afryka Południowa

RPA: komunistyczne reformy wywłaszczeniowe

W lutym w RPA od władzy odsunięty został dotychczasowy prezydent i lider Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) Jacob Zuma. Nowy rząd zapowiada ostrzejszą politykę wobec białej mniejszości i daleko idące reformy. Przegłosowana została m.in. poprawka do konstytucji, która pozwala odbierać ziemię farmerom. Na ten temat mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Aleksander Ziemiańczyk z Redakcji Polityczno-Społecznej radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Republika Południowej Afryki Afryka Południowa komunizm

Plaasmoorde, czyli mordy na farmach. RPA pozbywa się białych

Oblewani kwasem, paleni żywcem. W RPA wciąż dochodzi do postapartheidowych mordów na farmerach, głównie mieszkających tam od wielu pokoleń białych afrykanerach. Również Polaków. Kiedyś były to morderstwa odwetowe. Teraz dokonują ich ludzie, którzy urodzili się już po apartheidzie. Nazywają to Plaasmoorde, co w języku afykanerskim oznacza "mordy na farmach". 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS RPA zabójstwo rolnicy Afryka Afryka Południowa