Polskie Radio
Section05

audycja

Pałac Saski. Projekt jego odbudowy budzi sprzeczne opinie

- Uporządkowanie urbanistyczne Placu Piłsudskiego wydaje się zasadne, ale my próbujemy odbudować Pałac Saski bez zachowanych jego historycznych detali, które zachowały się po zniszczonym Zamku Królewskim. Dodatkową barierą będzie brak wykwalifikowanych rzemieślników - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bolesław Stelmach, architekt, twórca m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Błażej Prośniewski architektura zabytki odbudowa

Czy obalenie Asada w Syrii zwiększy zagrożenia dla chrześcijan?

- Chrześcijanie są tą grupą religijną, która najboleśniej odczuwa wszelkie zmiany polityczne na Bliskim Wschodzie, a jednocześnie Polacy poprzez fundacje kościelne i te świeckie, aktywnie pomagają ludziom w tym regionie, niezależnie od ich wyznania - mówili w Polskim Radiu 24: ks. prof. Witold Żelazny z sekcji polskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Święta Bożego Narodzenia pomoc humanitarna Kościół Caritas Polska Michał Strzałkowski Bliski Wschód Syria

Chirurgia plastyczna nosa. To jedyne rozwiązanie przy niedrożności

- Uczucie niedrożności nosa to duży problem. Czasami pacjenci muszą oddychać ustami. Mają problem z chrapaniem i bezdechem nocnym. Dlatego operacja korekty kształtu nosa jest wtedy niezbędna. Nie wystarczy sama korekta przegrody nosowej - mówili w Polskim Radiu 24 dr n. med. Anna Kaniewska i dr n. med. Lubomir Lembas.                       
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 medycyna zdrowie Małgorzata Telmińska medycyna estetyczna

Sztuczna choinka to ekologiczny problem na 500 lat. Lepiej kupić naturalną

Każdego roku Lasy Państwowe w lokalnych nadleśnictwach proponują choinki z własnych plantacji. - Są one tańsze niż te sklepowe - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych, w audycji "Zmiana klimatu".                       
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski ekologia ochrona przyrody Lasy Państwowe parki narodowe choinka

Skąd się bierze czekolada?

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez czekolady. Czekoladowe ozdoby na choinkę, czekoladowe Mikołaje. A czy wiecie skąd się bierze czekolada? Co to jest konszowanie, temperowanie, formowanie? Jak smakuje prażone ziarno kakao albo płynna czekolada tuż przed tym, jak stanie się pralinką czy tabliczką? Jak wygląda czekoladowe miasto? W audycji "Jedynka Dzieciom" zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Czekolady.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Ciecierska

Otyłość prowadzi do 200 chorób i skraca życie średnio o cztery lata

- Leczenie chorych na otyłość, wymaga zmiany podejścia do nich ze strony całego środowiska medycznego, ale także zmiany języka publicznego w jakim opisujemy ich stan. Ich choroba nie jest ich winą - powiedzieli w Polskim Radiu 24: prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezeska Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości(PTLO) oraz  prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes  Elekt PTLO, chirurg bariatra z WUM.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także medycyna otyłość dieta choroby Artur Wolski

Politolog: dopóki PiS nie wróci do władzy Romanowski zostanie na Węgrzech

- PiS wykorzysta węgierski azyl dla Marcina Romanowskiego, aby wprowadzić podział na tych "złych" i tych "dobrych". Będą w ten sposób robić męczenników z polityków opozycji, którzy "walczą z autorytarną władzą" - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński politolog z UKSW w audycji "Stan rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Zawada Marcin Romanowski prokuratura Fundusz Sprawiedliwości Węgry koalicja obywatelska Dariusz Wieczorek akt oskarżenia

Zbigniew Herbert i jego podróż przez życie. Nowa wystawa w Pałacu Rzeczpospolitej

- To wystawa która działa na różne zmysły, jest eksponowana w odnowionym Pałacu Rzeczpospolitej, przy Placu Krasińskim, a przez multimedialne formy może zachęcić młodszych czytelników do poznania twórczości Zbigniewa Herberta - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Drzewucki, krytyk literacki, poeta i autor książki "Akropol i Cebula. O Zbigniewie Herbercie", w audycji "Weekend kulturalny".   
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Maja Kleczewska Zbigniew Herbert