Polskie Radio
Section05
baśnie

Niezwykłe bajki i baśnie z całego świata

Gościem audycji "Jedynka Dzieciom" była Agnieszka Wasztyl, dziennikarka i podróżniczka. W Radiu dla Ciebie prowadzi audycję o podróżach "Niezwykłe podróże". Jest także zbieraczką baśni i bajek. W jej kolekcji są baśnie, o których świat nie słyszał: meksykańskie, brazylijskie, kubańskie, bajki Indian, wietnamskie, chińskie, indyjskie, perskie, arabskie, krajów Kaukazu, z dalekiej Syberii.
Zobacz więcej na temat:  bajki bajki dla dzieci literatura książki KSIĄŻKA

"Akademia pana Kleksa". Jan Brzechwa i historie podszyte grozą

– Utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku. Czy "Akademia pana Kleksa", najsłynniejsza książka tego pisarza, należy do dzieł przeznaczonych zarówno dla młodych odbiorców, jak i właśnie dla dorosłych? Najnowsza adaptacja filmowa "Akademii" jest dobrą okazją, by przyjrzeć się tej przedziwnej bajce.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa II wojna światowa dzieciństwo KSIĄŻKA bajki dla dzieci psychologia fantastyka

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Bajki z najbardziej baśniowego zakątka Polski. "Cuda na Rospudą" Justyny Bednarek

– Podlasie jest tak bajkowym i tajemniczym regionem, że wydaje mi się, iż bajka jest tam bardziej obecna, niż w jakimkolwiek innym miejscu Polski – mówi Justyna Bednarek, autorka książki "Cuda na Rospudą". Jakich bajek wysłuchiwały dzieci z terenów Suwalszczyzny? Jakie kołysanki śpiewano maluchom na Podlasiu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rospuda bajki KULTURA tradycja ludowość Katarzyna Stoparczyk

Piotr Gociek: to bardziej film Guillermo del Toro niż "Pinokio"

- Film jest reklamowany jako "Guillermo del Toro: Pinokio". Po obejrzeniu go myślę, że te literki w nazwisku reżysera mogłyby być jeszcze większe. Nawet zanotowałem sobie, podśmiewając się, że to taki Pinokio w Labiryncie Fauna - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek o najnowszej adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego.
Zobacz więcej na temat:  kino premiera Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka FILM

Najstarsze miasta świata – Jerycho w Palestynie

Czy wiecie, że homo sapiens, czyli człowiek rozumny, nasz pra-przodek pojawił się na Ziemi około 300 tysięcy lat temu? Jego najstarsze ślady znaleziono między innymi w południowej Afryce. Naukowcy zbadali, że początkowo prowadził koczowniczy tryb życia, to znaczy wędrował, szukając pożywienia i wody. W ten sposób posuwał się powoli na północ z czasem zdobywając umiejętności, które zdecydowały o jego przyszłym życiu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Opowieści ludów świata opowiadanie

"Opowieści ludów świata". Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki. Odwiedzimy niezwykłe pustynne państwo, Mauretanię. Na papie znajdziemy ją w północno-zachodniej części kontynentu. Otoczona jest od zachodu Oceanem Atlantyckim, na północy graniczy z Saharą Zachodnią, na wschodzie z Algierią, a z Mali i Senegalem na południu. Jest jednym z większych krajów arabskich i niestety też jednym z najbardziej suchych na świecie, a to dlatego że obszary pustynne i Sahara zajmują znaczną część państwa. Z tego też powodu ludzie zamieszkują przede wszystkim obszar wzdłuż Atlantyku, który jest wilgotniejszy i bogatszy w roślinność.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie radio dla dzieci

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja śmierć KSIĄŻKA

Źródełko na Boże Narodzenie!

„Źródełko” wypadło dokładnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia! Rozmawialiśmy więc przede wszystkim o Świętach! Odkryliśmy jak obchodzono Święta na dawnej wsi i przedstawiliśmy ciekawe, a często zupełnie już nieznane wiejskie zwyczaje związane z tym wyjątkowym czasem! Wiemy już także czy do kolędowych melodii da się zatańczyć oberka oraz co mały pajączek ma wspólnego ze Świętą Rodziną. Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi – zapraszamy do czytania i słuchania!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak święta Boże Narodzenie

Zachować równowagę w naturze. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach

Prastare opowieści uświadamiają nam, jak ważne są równowaga w naturze oraz zachowanie harmonii między światem ludzi i zwierząt. Gościem "Zagadkowej niedzieli" była Joanna Wajs - poetka, pisarka i krytyk literacki - która wiele z tych przypowieści zebrała i zawarła w jednej, wyjątkowej książce. Jaki morał płynie z mitów?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Kasia Stoparczyk książki dzieci legendy zwierzęta zwierzęta leśne zwierzęta morskie