Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Wspólne interesy i rozbieżności między Polska a Węgrami

Premier Węgier Viktor Orban przebywał w piątek w Warszawie. Głównym tematem rozmów z Beatą Szydło były relacje dwustronne między naszymi państwami, współpraca wyszehradzkiej czwórki oraz Wspólnoty Europejskiej. Premier Węgier powiedział, że Unia Europejska bez Polski i Węgier byłaby o wiele biedniejsza. O wizycie węgierskiego premiera w Polsce mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński) i Piotr Zaremba (Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban Unia Europejska Krzysztof Mazur Beata Szydło Rosja imigranci w Europie

Czy Polska powinna postawić na energię jądrową?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy wskazywał, że Polska potrzebuje elektrowni jądrowej. W związku z polityką klimatyczną UE nasz kraj musi znacząco obniżyć emisję CO2, co wiąże się z częściową rezygnacją z elektrowni węglowych. Jak ukształtować nowy mix energetyczny? W audycji Szukając Dziury w Całym mówił o tym Piotr Maciążek z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energia atomowa energia elektryczna

"PiS nigdy nie chciało i nie chce wyprowadzać Polski z UE"

W czwartek jako gość specjalny prof. Piotr Gliński wygłosił przemówienie w panelu dyskusyjnym „Przyszłość Wspólnoty Europejskiej na fali eurosceptycyzmu”. Wicepremier poruszył szereg istotnych dla Europy zagadnień, związanych z przyszłością Unii, jej szansami i zagrożeniami po ubiegłorocznym Brexicie. Z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim rozmawiał w Polskim Radiu 24 Karol Tokarczyk (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej kryzys w strefie euro uchodźcy imigranci w Europie

"Chcemy zahamować budowę gazociągu Nord Stream 2"

– Działania, które podejmujemy mają jedno na celu, zahamowanie tej szkodliwej inwestycji, która przeczy integracji Unii i jej bezpieczeństwa energetycznego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Gość odniósł się do planowanej budowy gazociągu Nord Stream 2. W ostatnich dniach stanęła ona pod znakiem zapytania, po przyjęciu przez Kongres USA ustawy, dającej możliwość nałożenia sankcji na firmy, uczestniczące w tym projekcie.    
Zobacz więcej na temat:  polityka Marek Gróbarczyk żegluga śródlądowa Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Nord Stream 2 Unia Europejska Mierzeja Wiślana POLSKA

Reakcje UE na amerykańskie sankcje wobec Rosji

Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump zamierza podpisać ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia mu zniesienie już obowiązujących. Ustawa, która została wcześniej przyjęta przez Kongres, zaostrza także amerykańskie sankcje wobec Korei Północnej i Iranu. Nowe restrykcje wywołały zaniepokojenie w niektórych unijnych stolicach, gdyż mogą uderzyć w europejskie firmy współpracujące z Rosją. O szczegółach w Magazynie Europejskim mówiła Magdalena Skajewska z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA sankcje Rosja sankcje USA Nord Stream 2 Magdalena Skajewska Niemcy

USA: sankcje wobec Rosji uderzą w Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia prezydentowi Donaldowi Trumpowi zniesienie już obowiązujących. Uchwalone przepisy umożliwiają także nałożenie sankcji na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. O decyzji mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia z USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja sankcje sankcje USA Nord Stream 2 Donald Trump Niemcy gazociąg północny

"Gazprom może zalewać Europę rosyjskim gazem"

- Decyzja prezesa sądu Unii Europejskiej pozwala zalewać w większym stopniu rosyjskim gazem naszą część Europy i zwiększać zależność od rosyjskiego gazu – powiedział w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert. Gość odniósł się w ten sposób do niekorzystnej dla Polski decyzji prezesa sądu UE.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gaz Nord Stream 2 Unia Europejska Wojciech Jakóbik Rosja Niemcy gazociąg północny

Gaz ze świata do Polski. Jesteśmy niezależni od Rosji?

Polska potrzebuje 16 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Jakie źródła błękitnego surowca zapewnią takie dostawy i pozwolą nam czuć się bezpiecznie? Czy gaz LNG, o którym rozmawiał Donald Trump z Andrzejem Dudą pomoże w rozwoju polskiej energetyki? Portal PolskieRadio.pl sprawdza bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom polityka gaz Donald Trump w Polsce Donald Trump Chorwacja USA Rosja TYLKO U NAS

Prezydent Duda: pierwsze umowy Trójmorza podpisane

Rozwój infrastruktury i budowa bezpieczeństwa energetycznego w regionie to podstawowe założenie współpracy w ramach Trójmorza - mówił prezydent Andrzej Duda. W obecności prezydenta Polski oraz prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović polskie i chorwackie firmy działające w obszarze logistyki, transport kolejowego i morskiego podpisały pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Chorwacja Andrzej Duda Europa Środkowo-Wschodnia

Gaz z USA popłynie do Polski? Komentarz ekspertów

Gośćmi Rządów Pieniądza byli dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców). Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o tym, czy amerykański gaz może być alternatywą dla surowca z Rosji, a także, czy może on realnie wpłynąć na dywersyfikację rynku gazu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Donald Trump w Polsce gaz ziemny USA Gazprom Rosja Tomasz Wróblewski Katar