Polskie Radio
Section05
Boże Narodzenie

Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. Mija 800 lat od pierwszych jasełek

- W tym roku chcemy zaznaczyć, że mija 800 lat od pierwszych jasełek. Jasełka rozpoczął św. Franciszek z Asyżu w Greccio. To tam poprosił wiernych, by się przebrali w postacie z jasełek i przyszli do żłóbka pokłonić się Jezusowi - wyjaśniał w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Orszak Trzech Króli Paweł Siwek Boże Narodzenie Dwójka tradycja katolicyzm religia

"Rozmowa Kulturalna". Nowy Rok w Japonii

Miliony ludzi świętują tę noc na hucznych balach, zabawach, pokazach fajerwerków, jednak w Japonii Nowy Rok przypomina bardziej naszą Wigilię niż Sylwestra. Noc sylwestrowa jest raczej spokojna i cicha. W Polskim Radiu 24 o życiu w Japonii opowiadali prof. Maria Pomianowska, instrumentalistka, muzyk, kompozytorka, wokalistka, pedagog i jej syn, Franciszek Pomianowski, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa kolędy Boże Narodzenie Politechnika Warszawska chór

Gdzie do domu jeleń wchodzi...

Wierzy się, że kolędnik to przybysz zewnątrz, obcy. Jest mediatorem między światami i może przynieść nam dobra, o jakich nawet nie śniliśmy. Wystarczy, że dobrze go ugościmy. Tak przedstawia się to w kulturze tradycyjnej, a jak wygląda kolędowanie w mieście XXI w.? Czy postacie obcych wciąż są mile widziane w naszym otoczeniu? Kim są współcześni kolędnicy?
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa Boże Narodzenie kolędy Kraków jeleń Monika Gigier

Jadłodzielnie. Czy jedzenie tam zostawiane jest bezpieczne?

Jadłodzielnie działają już niemal w każdym większym mieście. Najwięcej żywności trafia tam właśnie po świętach. Kolejna z nich powstała na osiedlu Wiślana w Dęblinie. To drugie takie miejsce w tym mieście, gdzie można zostawić żywność dla osób, które takiej pomocy potrzebują. Jak działa ta ogólnodostępna lodówka i czy jedzenie tam zostawiane jest bezpieczne?
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie potrawy jedzenie pomoc społeczna społeczeństwo bezdomność Sanepid Dęblin