Polskie Radio
Section05
Bronisław Piłsudski

Bronisław Piłsudski – wybitny badacz kultury Ajnów

Zmarł Kimura Kazuyasu, wnuk Bronisława Piłsudskiego – zesłańca, znakomitego etnografa, badacza kultury i języka Ajnów. Bronisław, starszy brat Józefa Piłsudskiego, badaniom tego niezwykłego ludu poświęcił 15 lat. Jego – wciąż mało znanej – postaci, przyćmionej przez młodszego brata, poświęciliśmy wtorkowy "Klub Trójki". 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Bronisław Piłsudski Trójka Arkadiusz Gołębiewski

Antony Blinken w Kijowie: Amerykanie będą rozmawiali z Rosją tak długo, jak się da

Antony Blinken ostrzegł Ukrainę, że czekają ją trudne dni, ale zapowiedział też, że dociera tam już amerykańska pomoc materialna, która ma jej "pomóc się obronić". Szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził Kijów i spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. Obiecał, że Amerykanie będą rozmawiali z Rosją tak długo, jak się da.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Stany Zjednoczone Bronisław Piłsudski Łotwa Mateusz Morawiecki Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański karta język polski

Tajemniczy lud Ajnów. Jedyni, którzy mają prawo do nazwiska Piłsudski

Mówiono o nich pogardliwie "kosmaci ludzie", ze względu na silne owłosienie ciała. Zdziwienie budził również tatuaż na kobiecych twarzach. Wykonywano go wokół ust, tak by przypominał męski zarost. Ta odmienność była przyczyną wielowiekowej dyskryminacji i dziś potomkowie tej oryginalnej kultury to społeczność zaledwie 20-tysięczna. Ich zwyczaje badał Bronisław Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Piłsudski Japonia Katarzyna Kobylecka NAUKA

"Towarzystwo Niepokornych". Bronisław Piłsudski

- Jeżeli przyjrzymy się postaciom wybitnych Polaków, którzy badali Bajkał, Kamczatkę, góry Syberii, okazuje się że byli to zwykle skazańcy, a ich wkład, wiedza i mądrość doprowadzała do tego by czas zesłania zamienić na coś pożytecznego – mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Czechowski, reżyser, prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Bronisław Piłsudski