Polskie Radio
Section05
cit

Konkurencja podatkowa w krajach UE to wymierne straty dla podatników. Komisja Europejska chce to zmienić

Dyrektywy GloBE i BEFIT mają ograniczyć konkurencję podatkową między państwami UE. Po przyjęciu dyrektywy w sprawie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania (GloBE) w grudniu 2022 r., kolejnym unijnym aktem jest dyrektywa Business in Europe: Framework for Income Taxation (BEFIT). Dotyczy ujednolicenia podstaw opodatkowania i uproszczenia ich zasad dla firm wielonarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma cit podatki 2023 Komisja Europejska Unia Europejska

CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polska jest konkurencyjna na tle innych krajów UE

Obciążenie podatkowe polskich małych i średnich przedsiębiorstw jest relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami UE. Mali podatnicy (do 1,2 mln EUR przychodów ze sprzedaży) oraz podatnicy rozpoczynający działalność mają prawo do skorzystania z obniżonej stawki CIT. W 2017 i 2018 r. wynosiła ona 15 proc., a od 2019 r. została obniżona do 9 proc. Od 2020 r. limit uprawniający do statusu małego podatnika został podniesiony do 2 mln EUR. We Francji CIT jest na poziomie 28 proc., a w Niemczech na poziomie 25 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA firma cit podatki msp Unia Europejska Komisja Europejska

Orlen wspiera budżet. Wiceprezes Szewczak: z tytułu różnych podatków i opłat wpłacimy około 70 mld zł

- W pierwszej połowie roku 40 mld zł zapłaciliśmy w formie podatków i różnych opłat. W całym roku szacujemy, że będzie to łącznie około 70 mld zł i jest to ogromny zastrzyk dla budżetu państwa - powiedział wiceprezes Orlenu ds finansowych Janusz Szewczak. Dodał, że będzie to stanowiło ok. 12 proc. całych przychodów do budżetu państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen PGNiG gaz Daniel Obajtek benzyna paliwa diesel podatek VAT cit prywatyzacja Janusz Szewczak POLSKA

Budżet 2022 r. Minister finansów w Sejmie: poziom długu obniżył się w stosunku do PKB

Pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB - podkreśliła w Sejmie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny Magdalena Rzeczkowska Ministerstwo Finansów finanse finanse publiczne podatki vat cit samorząd pit społeczeństwo POLSKA

Premier Morawiecki: zdrowy system finansów publicznych może wspierać biznes

- Musimy właściwie odpowiedzieć na czas przełomu. Ważne jest, żeby nasza polityka gospodarcza była stabilna, przewidywalna, i aby takie były też regulacje dla przedsiębiorców - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, w dyskusji o sukcesie gospodarczym często niedostrzegane są finanse publiczne, a ich zdrowy system może być wielkim wspierającym biznes i ekonomię państw. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekonomia firma prawo podatki małe i srednie przedsiębiorstwo produkcja przemysłowa firmy produkcyjne POLSKA cit Mateusz Morawiecki