Polskie Radio
Section05
dezinformacja

Kulisy rosyjskiej dezinformacji w Polsce

W czwartek posłowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych zapoznają się z informacją na temat roli rosyjskich służb specjalnych w antypolskich prowokacjach i akcjach dezinformacyjnych na Ukrainie oraz w antyukraińskich prowokacjach i akcjach dezinformacyjnych w Polsce. O tym, jakimi narzędziami posługują się Rosjanie i na czym polegają rosyjskie operacje dezinformacyjne, mówił w Kulisach Spraw analityk, założyciel strony internetowej Rosyjska V Kolumna w Polsce Marcin Ludwik Rey.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja służby specjalne dezinformacja NATO wojna hybrydowa

Wojna informacyjna od kuchni

W tle skandalu wywołanego publikacją filmu "I will go to jail", która została określona przez badaczy internetu jako zorganizowana akcja prowokacyjna, w amerykańskiej prasie pojawiły się kolejne doniesienia odsłaniające kulisy dezinformacyjnej działalności rosyjskich trolli. Większość z nich to byli pracownicy Internet Research Agency - firmy założonej i finansowanej przez Jewgienija Prigożyna, zwanego "kucharzem Putina".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ANALIZA dezinformacja ŚWIAT fake news

"Ws. fake news potrzeba pospolitego ruszenia internautów "

Od 2015 roku służba zewętrzna Unii Europejskiej walczy z dezinformacją. W zeszłym roku udało się jej ujawnić niemal 1300 przypadków takich działań. O tym, jak działają rosyjskie mechanizmy dezinformacyjne oraz jak zwykli ludzie mogą z nimi walczyć mówił w audycji "Więcej Świata" Marcin Rey, kierujący facebookowym profilem "Rosyjska V. kolumna w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Piotr Pogorzelski dezinformacja wojna hybrydowa

Andrzej Zybertowicz: Internet to narzędzie dezinformacji

– W dzisiejszych czasach internet przyczynia się do przysłaniania rzeczywistych interesów i mechanizmów władzy – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog i specjalista ds. rozwoju nowych technologii. W audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o wpływie internetu na funkcjonowanie współczesnego świata i procesów społeczno-politycznych, które w nim zachodzą.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zybertowicz internet służby specjalne Facebook KOD POLSKA dezinformacja Sebastian Rybarczyk Etiopia

Jak bronić się przed rosyjską propagandą i dezinformacją?

Niemal 100 ekspertów przyjechało do Wojnowic koło Wrocławia na XIII konferencję "Polska Polityka Wschodnia 2017". Zastanawiali się nad tym, jak powinna wyglądać polska polityka wobec państw byłego ZSRR oraz jak przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie i dezinformacji. Gośćmi audycji "7 Dni Wschód" byli Katarzyna Chimiak ze Stowarzyszenia Za Wolną Rosję i Paweł Purski z portalu Eastbook.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja propaganda media dezinformacja

"Oni idą walczyć o coś, co wcale nie jest zagrożone"

– Jeżeli chcemy mieć państwo normalne, nie możemy pozwolić na to, by obywatele byli okłamywani – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego. We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wezwało Fundację Wolni Obywatele RP do zaprzestania naruszania prawa oraz łamania treści jej statutu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Kister dezinformacja społeczeństwo protest reforma sądownictwa