Polskie Radio
Section05
drzewa

Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" – zabawa i edukacja dla natury

Już po raz czwarty w Obornikach Śląskich odbywa się Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" organizowany przez Stowarzyszenie Żywica. Organizatorzy zapowiadają trzy dni spotkań, warsztatów, spacerów przyrodniczych, koncertów i pokazów filmowych. W programie nie zapominano o najmłodszych, dla których także przygotowano ciekawy program.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura edukacja przyrodnicza drzewa Justyna Grabarz Trójka

Odwołane loty i liczenie strat. Gwałtowne burze przeszły przez Europę

Na największym w Niemczech lotnisku we Frankfurcie nad Menem odwołano 90 lotów po burzach, które przeszły nad południowo-zachodnią częścią kraju. Z kolei w Czechach strażacy odnotowali kilkaset interwencji po burzach, które przechodziły nad krajem wieczorem i w nocy. Powalone drzewa zablokowały kilka linii kolejowych. Doszło też do pożarów spowodowanych uderzeniem pioruna. W Polsce liczba interwencji służb bezpieczeństwa po burzach również liczona jest w setkach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Europa burze służby i bezpieczeństwo drzewa Niemcy

Wichura zniszczyła samochód - co robić?

Zdarza się, że gwałtowna wichura niszczy wszystkie napotkane na swojej drodze samochody. W jakich sytuacjach mamy szansę na odszkodowanie w związku z powaleniem gałęzi na auto? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Kiedy ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty pieniędzy?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody wiatr drzewa drzewo pogoda straż pożarna odszkodowanie ubezpieczenie samochodu ubezpieczenia Polskie Radio pieniądze GOSPODARKA

Pando: niezwykły las, który jest jednym, wielkim organizmem. Najstarszym na Ziemi

To tylko z pozoru zwykły las osikowy. Ponad 47 tys. drzew zajmujących teren wielkości 30 boisk piłkarskich, połączonych korzeniami, jak wykazały badania genetyczne, tworzy jeden wielki organizm. Jego wiek oblicza się na ok. 16 tys. lat (chociaż jest teoria, że liczy sobie ponad 80 tys. lat!), znajduje się w USA i nazywa się Pando. Jakby było mało tych niezwykłości, wydaje także niezwykłe dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia drzewa USA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka las

"Eko-pomysł" od BMW - przejedź się elektrykiem i posadź 25 drzew

Elektryczne samochody to rewolucyjny krok w kierunku walki z globalnym ociepleniem i ochrony naszej planety przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatycznych. Producenci samochodów nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów, aby przekonać jak najwięcej osób do elektrycznej rewolucji, a ostatnio, niemiecka firma motoryzacyjna z Bawarii wpadła na genialny pomysł, który z pewnością przyciągnie uwagę wielu entuzjastów motoryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność bmw Niemcy Bawaria zmiany klimatyczne ekologia las drzewo drzewa

"Chce je przejąć Unia Europejska". Politycy i leśnicy apelują w obronie polskich lasów

- Unia Europejska chce przejąć polski zasób, jakim są lasy, zarządzane przez Lasy Państwowe. Nie możemy do tego dopuścić - mówił poseł Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości i rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski zachęcają do składania podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "W obronie polskich lasów".
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe drzewa drzewo legislacja POLSKA Polska w Unii Europejskiej społeczeństwo polityka Sebastian Kaleta

Leśnictwo i gospodarka leśna. Premier Morawiecki: powinny pozostać w gestii poszczególnych krajów UE

21 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów; tego dnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w obronie polskich lasów. Stoimy na stanowisku, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich UE - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Lasy Państwowe drzewa drzewo Mateusz Morawiecki Anna Moskwa legislacja POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Prace na działkach i w ogródkach czas zacząć. Jak prawidłowo pielęgnować rośliny?

Choć za oknem wciąż kapryśna aura, która bardziej przypomina zimę niż początki wiosny, to mimo wszystko właśnie teraz należy rozpoczynać różnego rodzaju prace na działkach i w ogródkach. Dla ich właścicieli to bardzo ważny moment, bo połowa marca to najlepszy okres m.in. na przycinanie drzew i krzewów, ale też na przesadzanie kwiatów doniczkowych w domach. 
Zobacz więcej na temat:  rośliny ogród przyroda kwiaty drzewa środowisko

Audi dla Flinstonów? Drewniany samochód elektryczny

We współczesnym świecie zawód cieśli nie cieszy się wielką popularnością - mało kto podejmuje się wyzwania rzeźbienia w drewnie. Jeżeli już ktoś decyduje się na taką ścieżkę zawodowej kariery, najczęściej robi to dobrze. Takim człowiekiem z pewnością jest Truong Van Dao, mieszkaniec Wietnamu i pasjonat motoryzacji. Postanowił on połączyć swoje dwie pasje i spełnić marzenie kilkuletniej córeczki. Stworzył prawdziwe dzieło sztuki na kołach, do którego można wejść i odjechać! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 audi zabawki Azja Wietnam drzewa drzewo rzeźba