Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Czy nadejdzie kryzys gospodarczy i bezrobocie?

- Wydaje się racjonalne dla wielu osób, żeby myśleć o tym, że sytuacja, w której powróci kilkanaście procent bezrobocia (...) może się wydawać racjonalnym ryzykiem. Z naszych badań realizowanych do tej pory i prognoz, które na tej bazie jesteśmy w stanie kształtować – prognoz niedoskonałych, trzeba o tym pamiętać przy tak zmieniającej się rzeczywistości (...) – wynika, że takie ryzyko nie jest duże - mówił w Dwójce Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Szułdrzyński Dwójka bezrobocie

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Leszek Długosz: warto być Polakiem

- Mamy niezwykłą historię, niezwykłą dzielność, poświęcenie. Mamy również świetny dorobek w obrębie kultury, znakomite postaci, które nas legitymizują, które świadczą o nas. Nie mamy powodu, jak niestety się to obserwuje, stać w kątku, czuć się gorszym i usprawiedliwiać się, że jesteśmy z tego obrzeża, czyli z Polski - mówił w "Poranku Dwójki" Leszek Długosz, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Idea.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Długosz poezja pisarze i poeci Dwójka Nagrody Mediów Publicznych 2022 Nagrody Mediów Publicznych KULTURA Paweł Siwek

Nie żyje Andrzej Matul. "Przebywanie z nim to było coś wyjątkowego"

- Był legendą i Polskiego Radia, i lektorowania. Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja i zakochałam się w jego głosie jako nastolatka, słuchając, jak czytał serial "MASH" albo "Muppet Show". To było coś zupełnie niesłychanego. A później, gdy poznałam go w radiu, zrozumiałam, że on jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób - mówiła o Andrzeju Matulu Magdalena Mikołajczuk z radiowej Jedynki. Dziennikarz Polskiego Radia zmarł w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul odeszli 2022 Dwójka Paweł Siwek Magda Mikołajczuk Małgorzata Tułowiecka Anna Stempniak

Tomasz Konieczny: na scenie jest moje życie

- Jestem bardzo szczęśliwy, będąc śpiewakiem operowym. Gdybym nie był, pewnie bym tego nie robił. Początki były oczywiście trudne, ale zawsze jest trudno, gdy się chce w życiu coś osiągnąć (...). Trzeba pokonywać siebie, przechodzić przez kolejne granice, bardzo dużo się uczyć - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, który świętuje 25-lecie pracy operowej. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Tomasz Konieczny Warszawa opera Teatr Wielki - Opera Narodowa La Scala metropolitan opera śpiew MUZYKA

Konkurs Muzyki Polskiej im. Moniuszki powróci już latem

- Polska muzyka jest kojarzona na świecie przede wszystkim z nazwiskiem Fryderyka Chopina. Mamy fantastyczny, jeden z najstarszych w ogóle na świecie konkursów, jakim jest Międzynarodowy Konkurs Fryderyka Chopina, więc postaraliśmy się, żeby w naszym konkursie Chopin był w dawkach homeopatycznych - mówił w "Poranku Dwójki" Lech Dzierżanowski - szef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, który jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów konkurs Stanisław Moniuszko Paweł Siwek MUZYKA Dwójka

Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia

- Drzwi się otwierają, bardzo energicznie wchodzi grupa 20, może 25 żołnierzy, uzbrojonych, prowadzonych przez pana w ciemnym płaszczu. Stanęli w holu, miny smutne, bardzo poważne, a ja zażartowałem: no co, nie dają wam spać, tylko ćwiczą o tej porze? Milczenie. Wtedy podszedł ten pan w długim, czarnym płaszczu i powiedział: radzę wam, żebyście już wyszli, bo za chwilę zamykamy te drzwi - opowiadał w archiwalnym nagraniu Ksawery Jasieński, spiker Polskiego Radia. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dwójka Michał Nowak 13 grudnia

Piotr Gociek: to bardziej film Guillermo del Toro niż "Pinokio"

- Film jest reklamowany jako "Guillermo del Toro: Pinokio". Po obejrzeniu go myślę, że te literki w nazwisku reżysera mogłyby być jeszcze większe. Nawet zanotowałem sobie, podśmiewając się, że to taki Pinokio w Labiryncie Fauna - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek o najnowszej adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego.
Zobacz więcej na temat:  kino premiera baśnie Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka FILM

"Pianoforte" Jakuba Piątka z szansą na nagrodę w Sundance

- Staraliśmy się używać ludzkich obiektywów, być bardzo blisko, zarówno w ćwiczeniówkach, jak i w sytuacjach prywatnych, gdy idą na spacer z dziewczyną wieczorem albo rozmawiają z rodzicami, bo z tego składa się życie - mówił na antenie Dwójki Jakub Piątek - reżyser filmu "Pianoforte", który zawalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition na Sundance Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla kino dokument konkurs chopinowski FILM

Wolna Europa w rocznicę zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza

Mija setna rocznica dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Warszawie w 1922 r. W piątek 9 grudnia minęło 100 lat od dnia wyboru Gabriela Narutowicza na prezydenta. W piątek 16 grudnia minie setna rocznica jego zamordowania podczas wernisażu w warszawskiej Zachęcie.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa RWE Wacław Zbyszewski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwudziestolecie międzywojenne dziennikarstwo historia Polski Gabriel Narutowicz

Stan wojenny. "Ofiary wołają coraz ciszej"

- Gen. Jaruzelski z Wojskową Radą Ocalenia Narodowego podciął skrzydła, coś się skończyło, orzeł, który zrywał się do lotu, został zdeptany. Wielka nadzieja, entuzjazm, który był w Solidarności - to zostało zniszczone, zaprzepaszczone - mówił o wprowadzeniu stanu wojennego​ Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  13 grudnia stan wojenny Dwójka Paweł Siwek PRL

"Był bliskim przyjacielem". Prof. Wawer we wspomnieniach

- Był bliskim i otwartym przyjacielem. Nie rozmawialiśmy bardzo często. Ale za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy czy rozmawialiśmy przez telefon, oprócz spraw bieżących, a takich było dużo, wchodziliśmy na tematy poboczne, zarówno życia muzealnego, jak i historii, bo historia to było coś, co nas łączyło, mimo że on był skoncentrowany na historii najnowszej, a ja cofam się głębiej w dziejach, i wtedy szybko przychodziliśmy do spraw przyjacielskich - tak prof. Wojciech Fałkowski wspominał prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, który zmarł 12 grudnia po ciężkiej chorobie.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Zbigniew Wawer Łazienki Królewskie Warszawa odeszli 2022 Wojciech Fałkowski