Polskie Radio
Section05
ekonomia

"Od globalizacji do regionalizacji". Prof. Michał Kleiber o skutkach pandemii

- Globalizacja będzie rzadziej używanym słowem, będziemy mówili o regionalizacji i próbowali dobierać sobie partnerów biznesowych, z którymi tworzymy łańcuchy wartości, zarówno produkcji, jak i usług, w sposób, który zwiększy bezpieczeństwo w razie najróżniejszych nieprzewidywalnych kłopotów - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Michał Kleiber, były szef PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Chiny USA ekonomia

Do 2 bilionów euro na walkę z kryzysem. Powstanie specjalny Fundusz Odbudowy

Unijny Fundusz Odbudowy ma pomóc podźwignąć europejskie gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem. Tak zdecydowali przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, dając zielone światło dla dalszych prac. Polska uważa, że Fundusz powinien być stworzony w ramach unijnego budżetu, a we wspólnej kasie potrzebne są nowe pieniądze, które zostaną przeznaczone na bezzwrotną pomoc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Unia Europejska budżet ue koronawirus GOSPODARKA ekonomia finanse

Świat po koronawirusie. Wróblewski: umiejętność zarządzania ryzykiem będzie fundamentalna

- Uczenie się życia z ryzykami i szybkiego reagowania na nie będzie istotą przemian społeczno-ekonomicznych po koronawirusie - powiedział podczas "Debaty Poranka" w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. W debacie uczestniczyli także Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus ekonomia wybory prezydenckie 2020 Adrian Klarenbach Tomasz Wróblewski Bogumił Łoziński Polskie Radio 24

Recepta na wyjście z kryzysu. Rekomendacje Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił rekomendacje działań, które zapewnią rozwój w czasie wychodzenia z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Eksperci Instytutu wskazują, że receptą może być między innymi wzmacnianie potencjału polskiego przemysłu, poprawa usług publicznych, a przede wszystkim - jak podkreślają - ochrona zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekonomia Koronawirus w Polsce

Europejski spór północy z południem o pieniądze na walkę z epidemią

- Komisja Europejska jest nowa i nie zakończyła jeszcze w pełni okresu synchronizacji, wdrażania się w nowe obowiązki i już musi radzić sobie z tak poważnym kryzysem. Potrzeba dobrej współpracy opartej na zaufaniu pomiędzy Komisją Europejską a poszczególnymi krajami unijnymi - mówił w "Pulsie świata" Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska ekonomia Adrian Bąk Puls świata

Andrzej Sadowski: rząd stoi przed historyczną szansą zmniejszenia biurokracji

 - Widać, że pewne utrzymywane do tej pory metody organizacji pracy są nieefektywne i należy je natychmiast zmieniać. Podobnie jest w gospodarce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Nie ma powodów do zamykania przedsiębiorstw tam, gdzie nie jest to potrzebne - gdzie nowoczesne technologie sterują procesami wytwórczymi - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Gromadzki Andrzej Sadowski tarcza antykryzysowa ekonomia

Ekspert przewiduje dwa kwartały kryzysu. "Jeśli ograniczymy aktywność, to się odbijemy"

- Trzeba liczyć się z tym, że będziemy mieli dwa kwartały kryzysowe. Ale po to, żeby można było odbić w przyszłości, teraz musimy ograniczyć swoją aktywność, w tym aktywność gospodarczą, maksymalnie, jak to jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech z Agencji Raitingu Społecznego. Gościem audycji "Północ - Południe" był również politolog prof. Andrzej Gil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ryszard Gromadzki tarcza antykryzysowa GOSPODARKA ekonomia kryzys kryzys gospodarczy kryzys w strefie euro

Dr Marcin Kędzierski: dzisiaj nie ma już rynków wolnych od epidemii

- Nawet jeżeli Polsce udałoby się dość szybko wyjść z kryzysu to niewątpliwie sytuacja krajów, które najbardziej ucierpiały na pandemii będzie miał wpływ na polską gospodarkę. Spadek popytu w UE będzie miał dramatyczny skutek dla naszych firm produkujących na eksport – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, ekspert ds. międzynarodowych (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka przedsiębiorca ekonomia firma tarcza antykryzysowa

Marek Zuber: wciąż jest nadzieja, że gospodarka skurczy się mniej niż po kryzysie z 2008 roku

- Nie ma takiej możliwości, żebyśmy w miarę suchą nogą przeszli przez ten kryzys bez wydania bezpośrednio z budżetu znacznie większych pieniędzy niż to, co obecnie jest planowane. Na szczęście już słyszymy o tym, że będzie kolejny pakiet pomocy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka przedsiębiorca ekonomia firma tarcza antykryzysowa

ANALIZA "Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej wiązałoby się z ogromnymi kosztami". Ekonomiści tłumaczą

W trwającej dyskusji związanej z sposobem przeprowadzenia wyborów w czasie epidemii część polityków opozycji uważa, że jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Prof. Witold Modzelewski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wskazuje m.in. na ogromne koszty, które się z tym wiążą. - Obecne zarządzenia są tak daleko idące, że nie ma potrzeby podejmowania takich działań - podkreśla ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka ekonomia Koronawirus w Polsce

Prezes PFR: w przyszłym tygodniu rząd prawdopodobnie zaproponuje zmiany w "tarczy antykryzysowej"

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapowiedział, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu poznamy rozszerzenie tarczy antykryzysowej. - Obecne przepisy, sprzyjające głównie drobnym przedsiębiorcom, których firmy ucierpiały w związku z koronawirusem, obowiązują od kilku dni - mówił w Polskim Radiu 24 szef PFR Paweł Borys.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska pandemia ekonomia tarcza antykryzysowa POLSKA