Polskie Radio
Section05
ekonomia

Ekonomista: żaden rząd nie mógłby zrekompensować strat w wyniku pandemii koronawirusa

- Tarcza antykryzysowa to realna finansowa pomoc, dobrze zaadresowana. Będzie to pomoc dalece niewystarczająca do potrzeb, ale takich strat w gospodarce nie jest w stanie zrekompensować żaden rząd - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce GOSPODARKA przedsiębiorca przedsiębiorstwo tarcza antykryzysowa Piotr Nisztor ekonomia

Minister rodziny: nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy

- Pracodawca może obniżyć o 20 proc. wynagrodzenie i czas pracy pracownikowi, jednak nie mniej niż do pół etatu. Natomiast państwo i pracodawca biorą na siebie koszty po połowie tego obniżonego wynagrodzenia - mówiła podczas konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia COVID-19 Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny przedsiębiorca firmy ekonomia finanse POLSKA

Prezydent: proponuję czasowe zwolnienie ze składek ZUS dla niektórych przedsiębiorców

- Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. - poinformował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda ZUS POLSKA społeczeństwo ubezpieczenia koronawirus Koronawirus w Polsce ekonomia przedsiębiorstwo przedsiębiorca

Eksperci: firmy muszą otrzymać zwolnienie ze składek, samo odroczenie nie wystarczy

Zaproponowane przez rząd rozwiązania dotyczące przedsiębiorstw są częściowo zadowalające. W tym gwarancje udzielane przez BGK czy pożyczki dla małych firm. Jednak tylko odroczenie płacenia składek na ZUS to za mało. Przedsiębiorcy powinni być z nich zwolnieni na czas problemów, które staną się ich udziałem w związku z pandemią koronawirusa – mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i ekonomista Tomasz Kaczor.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus firma ekonomia

Publicysta: instytucje ponadnarodowe przechodzą głęboki kryzys

- To ogromna porażka funkcjonowanie UE, ale także porażka Światowej Organizacji Handlu (WTO) czy Zdrowia (WHO), która oskarżana jest o zwlekanie z podniesieniem poziomu alertu, tylko po to, by nie utrudniać pracy Chinom – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (WEI), w audycji także komentarz Wojciecha Wybranowskiego ("Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  polityka przedsiębiorca ekonomia Koronawirus w Polsce koronawirus firma ŚWIAT

Ekspert: raty kredytów realnie spadną, pomoc jest widoczna tu i teraz

- Stopy procentowe zostały obniżone, raty kredytów realnie spadną. Przy kredycie hipotecznym 300 tys. zł na 25 lat rata spadnie o ok. 80 złotych. Ta pomoc jest widoczna tu i teraz - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej. Gościem audycji był również dr Dawid Piekarz, politolog, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce energetyka ekonomia kredyt GOSPODARKA

Artur Soboń: rozwiązania wspierające biznes i pracowników będą w razie potrzeby przedłużane

- Skutków kryzysu gospodarczego nie można zaplanować na krótki okres, będziemy się z tym mierzyć i z pewnością proponować nowe rozwiązania, które będą odpowiadały sytuacji, która jest bardzo trudna do przewidzenia – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka przedsiębiorca ekonomia Koronawirus w Polsce koronawirus firma Artur Soboń

Punkty kontaktowe, platforma do sprawdzania granic. Oto pomysły UE na pomoc przewoźnikom

Transporty drogowy i lotniczy są najbardziej dotknięte kryzysem związanym z koronawirusem. Zamykane są lotniska, przewoźnicy wstrzymują loty, a na drogowych przejściach granicznych wewnątrz strefy Schengen tworzą się korki. Konieczna jest koordynacja działań - podkreślali podczas wczorajszej wideokonferencji ministrowie transportu 27 krajów członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska koronawirus ekonomia transport

Dworczyk: "tarcza antykryzysowa" to kompromis między oczekiwaniami a możliwościami

– Gdyby nie planowane rządowe inwestycje, to konsekwencje długoterminowe byłyby bardzo poważne – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Z przedsiębiorcami i ich przedstawicielami rozmawiają zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i ministrowie: przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz i rodziny, Marlena Maląg – dodał Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Dworczyk Beata Michniewicz Koronawirus w Polsce ekonomia Trójka

Wiceminister finansów: "tarcza antykryzysowa" to konkretne i wiarygodne propozycje

- Przez wiele osób podnoszony jest problem osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, które z dnia na dzień mogą zostać bez świadczeń. "Tarcza antykryzysowa" proponuje dla tych osób 2 tys. złotych brutto, o ile będą miały wiarygodną przeszłość zawodową. Wzięcie przez państwo na siebie tego ciężaru jest bez precedensu - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mazur, wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka przedsiębiorca ekonomia Koronawirus w Polsce koronawirus firma

Jak koronawirus wpłynie na Rosję?

– Rosyjska służba zdrowia nie jest może na najwyższym poziomie, ale sami Rosjanie, jeśli chodzi o stany nadzwyczajne, są przygotowani. Maja ludzi i sprzęt, więc jakoś sobie poradzą. Przewidywania są takie, że uda się stłumić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Rosji, że nie przekroczy on linii wydolności systemu ochrony zdrowia –
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Rosja Władimir Putin koronawirus ekonomia Maciej Jastrzębski