Polskie Radio
Section05
emisja co2

UE: kompromis w sprawie emisji CO2 z samochodów

Większość unijnych krajów opowiedziała się za redukcją do 2030 roku emisji dwutlenku węgla z nowych aut o 35 procent, a z lekkich samochodów dostawczych - o 30 procent. Takimi ustaleniami zakończyło się spotkanie unijnych ministrów środowiska w Luksemburgu. To nie kończy jeszcze prac nad przepisami. O ich ostatecznym kształcie zdecyduje wynik negocjacji przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska dwutlenek węgla emisja co2 środowisko Parlament Europejski

Wiceminister środowiska: zasady redukcji emisji są ważne

W 2018 roku mija 26 lat od chwili ustanowienia konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu.W tym roku, kolejny 24. już światowy kongres z cyklu COP organizowany przez ONZ, a dotyczący zmian klimatu odbędzie się w Katowicach. – Celem szczytu jest określenie zasad na jakich państwa będą redukować emisje gazów cieplarnianych – mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Kurtyka, wiceminister środowiska.
Zobacz więcej na temat:  ekologia emisja co2 środowisko ministerstwo środowiska

Problem smogu: Szokuje brak reakcji administracji publicznej

 - Problem smogu w Polsce to problem zamożności naszego społeczeństwa. Gdyby rząd obniżył podatek od samochodów i zlikwidował akcyzę, która obowiązuje tylko w naszym kraju - Polacy jeździliby nowszymi samochodami – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. O tym, jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, którego normy dobowe przekraczane są w Polsce nawet o 1,5 tys. proc., rozmawiali także dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 smog zanieczyszczenie przyroda emisja co2 miasto

Będą ograniczenia w sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych

- Pojawi się projekt ustawy dotyczącej jakości paliw stałych. Zgodnie z nią węgiel gorszej jakości będzie mógł być spalany tylko w ciepłowniach, bo mają one filtry, które pozwalają wychwycić więcej zanieczyszczeń - powiedział w audycji "W samo południe" Piotr Woźny, doradca wicepremiera Mateusza Morawieckiego ds. programu "Czyste powietrze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Dąbrowski smog zanieczyszczenie powietrze emisja co2 Ministerstwo Energii