Polskie Radio
Section05
emisja co2

Europoseł: zanieczyszczone powietrze powodem 400 tys. zgonów

Zanieczyszczenie powietrza jest największym problemem zdrowotnym w Unii Europejskiej, mimo to środki na jego rozwiązywanie są bardzo małe. – Cały budżet unijny na 7 lat to ok. biliona euro. Na ochronę powietrza wydano z tego zaledwie ok. 2 mld euro. To zaledwie ułamek procenta – wskazał Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 środowisko Europa Unia Europejska Komisja Europejska powietrze szczyt klimatyczny w Katowicach ekologia dwutlenek węgla emisja co2 Janusz Wojciechowski

Paweł Sałek: ochrona klimatu to droższy prąd

- Nasza gospodarka jest gospodarką uwęgloną, ale jej emisyjność ciągle spada. Polityka klimatyczna prowadzona przez Unię Europejską jest bardzo restrykcyjna i zdecydowanie obciąża przemysł, a mechanizmy związane z ochroną klimatu wymuszają wzrost cen energii elektrycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  ekologia szczyt klimatyczny w Katowicach kancelaria prezydenta Katowice emisja co2 Mateusz Morawiecki dwutlenek węgla społeczeństwo

Ekspert: potrzebujemy szybszej transformacji energetycznej

- Nie można programem zalesiania, wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery, zastępować działań zmierzających do transformacji energetycznej - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas. Premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP24 powiedział, że "Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczyt klimatyczny w Katowicach emisja co2 środowisko polityka

"Kapitał i praca": PRE_COP24 o swobodzie wyboru źródeł energii

W Parlamencie Europejskim w Brukseli na dwa miesiące przed planowanym w Katowicach szczytem klimatycznym ONZ odbyła się konferencja "Społeczny PRE_COP24. Polska droga do czystego środowiska", podczas której przedstawiono polskie postulaty dotyczące przyszłości polityki klimatycznej. - Chcielibyśmy, żeby zostało wdrożone Porozumienie Paryskie, które dla Polski jest korzystnym rozwiązaniem – mówił w audycji "Kapitał i praca” w Polskim Radiu 24 Dariusz Trzcionka, przewodniczący związku górniczego KADRA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska emisja co2 emisja gazów

UE: kompromis w sprawie emisji CO2 z samochodów

Większość unijnych krajów opowiedziała się za redukcją do 2030 roku emisji dwutlenku węgla z nowych aut o 35 procent, a z lekkich samochodów dostawczych - o 30 procent. Takimi ustaleniami zakończyło się spotkanie unijnych ministrów środowiska w Luksemburgu. To nie kończy jeszcze prac nad przepisami. O ich ostatecznym kształcie zdecyduje wynik negocjacji przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska dwutlenek węgla emisja co2 środowisko Parlament Europejski