Polskie Radio
Section05

Europa

POLSKIE RADIO 24 Wsparcie dla Ukrainy. Ekspert o pomocy liczonej w latach

- Cele Rosji, jeśli chodzi o Ukrainę, są stałe - to sianie fermentu, zajęcia terytorialne, niedopuszczanie do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa z UW. - Od państw zachodnich i od samej Ukrainy wymagane jest zaakceptowanie tego, że Ukraina będzie potrzebowała pomocy, zarówno w sektorze bezpieczeństwa, jak i innych sektorach gospodarki, przez wiele lat - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Beata Górka-Winter wojna na Ukrainie

Berlin. Negocjacje akcesyjne Ukrainy jeszcze w czerwcu

Podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie czołowi europejscy politycy wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim rozmawiają o wsparciu dla wschodnich sąsiadów Polski. Padły niezwykle istotne deklaracje, dotyczące m.in. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej, czy wykorzystania zamrożonych rosyjskich pieniędzy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Unia Europejska Wołodymyr Zełenski Ursula von der Leyen

ANALIZA Wstrząsy po eurowyborach. Szok we Francji, w wielu krajach zwrot na prawo

Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły potężny wstrząs w tzw. europejskim silniku, tandemie Francja - Niemcy. W  związku z sukcesem narodowców Francuzi idą do urn już 30 czerwca. Alternatywa dla Niemiec też domaga się wyborów: ma drugi wynik w kraju. Także w kilku innych krajach doszło do przechyłu w prawo - w Austrii, Holandii. Parlament Europejski pozostanie jednak w dużej mierze taki, jak był - głosy z całej UE ustaliły podobny układ polityczny jak w minionej kadencji. W tle eurowyborów jest też dymisja rządu w Belgii i zmiany preferencji politycznych w innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Komisja Europejska Ursula von der Leyen Unia Europejska Niemcy Francja Belgia Holandia Słowacja

Pierwsza sesja nowego PE. Wiemy, czym zajmą się europosłowie

Na 18 lipca, dzień pierwszej sesji nowego Parlamentu Europejskiego, wstępnie zaplanowano wybór osoby, która przez najbliższe pięć lat będzie stała na czele Komisji Europejskiej. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Szanse na drugą kadencję ma obecna szefowa Ursula von der Leyen, ale jej wybór nie jest przesądzony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Komisja Europejska Ursula von der Leyen Unia Europejska