Polskie Radio
Section05
Hajnówka

Laura Żurawska zrezygnowała z kandydowania z list PO. Wulgarnie wypowiadała się o Ukraińcach

Kandydatka na posłankę z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu obejmującym województwo podlaskie, Laura Żurawska, zrezygnowała ze startu w wyborach. Zaprzecza jednak, by powodem było nagłośnienie w mediach społecznościowych jej krytycznych wypowiedzi dotyczących Ukraińców przebywających w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Hajnówka Podlasie podlaskie POLSKA polityka koalicja obywatelska

Sasin: odbudowa sił zbrojnych jest koniecznością, bo rządzący wcześniej politycy obecnej opozycji rozbrajali Polskę

W niedzielę na pikniku wojskowym w Hajnówce (woj. podlaskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że niezbędna jest odbudowa polskich sił zbrojnych, ponieważ poprzednie rządy, które są teraz w opozycji, rozbrajały Polskę. - Nie zejdziemy z tej drogi. Dla nas bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych Wojsko Polskie Hajnówka

"Hajnówka" - od źródeł do współczesności muzyki cerkiewnej

- Muzyka cerkiewna to nie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina. Przez 40 lat działalności nasz festiwal pokazał, że taka muzyka jest wykonywana w 42 krajach na całym świecie. Tworzyli ją również wybitni polscy kompozytorzy, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, II Rzeczypospolitej, dzieła powstają także obecnie - mówił w Dwójce Mikołaj Buszko, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Hajnówka Dwójka chór Podlasie podlaskie Białystok Jakub Kukla

Trwa święto muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Utwory muzyki cerkiewnej, pochodzące zarówno z okresu początków chrześcijaństwa, jak i czasów współczesnych, wykonywane przez chóry z całego świata – kilku- i kilkudziesięcioosobowe. W Białymstoku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". – Muzyka cerkiewna to modlitwa, do której kiedyś stworzono muzykę, a nasz festiwal jest nazywany "festiwalem śpiewającej duszy" – powiedział w "Trójce przed południem" dyrektor wydarzenia Mikołaj Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Białystok MUZYKA muzyka hp cerkiew prawosławna Hajnówka Podlasie podlaskie chór

Białystok: sąd uniewinnił oskarżonych o próbę zablokowania Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił sześć osób oskarżonych o próbę bezprawnego zablokowania Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanego w Hajnówce przez środowiska narodowe. Sąd oddalił apelacje policji i utrzymał wyrok pierwszej instancji.
Zobacz więcej na temat:  Białystok regiony Podlasie podlaskie sądownictwo Hajnówka Żołnierze Wyklęci POLSKA

Nowe wątki ws. wypadku, który spowodował W. Cimoszewicz

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz, który na przejściu dla pieszych potrącił 70-letnią kobietę, miał uciec z miejsca wypadku i taki zarzut może mu postawić białostocka prokuratura - twierdzi "Super Express". - Na chwilę obecną niczego takiego nie możemy potwierdzić - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Włodzimierz Cimoszewicz wypadek policja Hajnówka