Polskie Radio
Section05
Hajnówka

Laura Żurawska zrezygnowała z kandydowania z list PO. Wulgarnie wypowiadała się o Ukraińcach

Kandydatka na posłankę z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu obejmującym województwo podlaskie, Laura Żurawska, zrezygnowała ze startu w wyborach. Zaprzecza jednak, by powodem było nagłośnienie w mediach społecznościowych jej krytycznych wypowiedzi dotyczących Ukraińców przebywających w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Podlasie podlaskie POLSKA polityka koalicja obywatelska

Sasin: odbudowa sił zbrojnych jest koniecznością, bo rządzący wcześniej politycy obecnej opozycji rozbrajali Polskę

W niedzielę na pikniku wojskowym w Hajnówce (woj. podlaskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że niezbędna jest odbudowa polskich sił zbrojnych, ponieważ poprzednie rządy, które są teraz w opozycji, rozbrajały Polskę. - Nie zejdziemy z tej drogi. Dla nas bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych Wojsko Polskie

"Hajnówka" - od źródeł do współczesności muzyki cerkiewnej

- Muzyka cerkiewna to nie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina. Przez 40 lat działalności nasz festiwal pokazał, że taka muzyka jest wykonywana w 42 krajach na całym świecie. Tworzyli ją również wybitni polscy kompozytorzy, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, II Rzeczypospolitej, dzieła powstają także obecnie - mówił w Dwójce Mikołaj Buszko, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka chór Podlasie podlaskie Białystok Jakub Kukla

Trwa święto muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Utwory muzyki cerkiewnej, pochodzące zarówno z okresu początków chrześcijaństwa, jak i czasów współczesnych, wykonywane przez chóry z całego świata – kilku- i kilkudziesięcioosobowe. W Białymstoku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". – Muzyka cerkiewna to modlitwa, do której kiedyś stworzono muzykę, a nasz festiwal jest nazywany "festiwalem śpiewającej duszy" – powiedział w "Trójce przed południem" dyrektor wydarzenia Mikołaj Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Białystok MUZYKA muzyka hp cerkiew prawosławna Podlasie podlaskie chór

Nowe wątki ws. wypadku, który spowodował W. Cimoszewicz

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz, który na przejściu dla pieszych potrącił 70-letnią kobietę, miał uciec z miejsca wypadku i taki zarzut może mu postawić białostocka prokuratura - twierdzi "Super Express". - Na chwilę obecną niczego takiego nie możemy potwierdzić - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Włodzimierz Cimoszewicz wypadek policja