Polskie Radio
Section05

historia Polski

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Wzgórze Tumskie, art déco i śpiew buddyjskich mnichów. "Jedyne Takie Miejsce" w Płocku

Wzgórze Tumskie to miejsce, w którym swój początek ma bogata historia Płocka. Na tym wysokim wzgórzu powstał pierwszy gród obronny nowo kształtującego się ośrodka miejskiego. Tu wznoszono budowle służące kolejnym władcom oraz wytyczano place i uliczki, zapraszające nas dzisiaj do arcyciekawego spaceru w czasie. Z 53-metrowej skarpy rozciąga się malowniczy widok, m.in. na szeroko rozlane wody Wisły. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Płock turystyka podróże Mazowsze

Bitwa pod Grunwaldem. Poznaj bohaterów obrazu Jana Matejki

28 września 1878 roku w Krakowie zaprezentowano publiczności obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Dzieło - upamiętniające jedno z największych zwycięstw w historii polskiego oręża 15 lipca 1410 roku - skrywa w sobie wiele tajemnic. Z tej okazji prezentujemy go w wersji, która pomoże rozszyfrować umieszczone na nim postacie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa pod grunwaldem Krzyżacy Władysław Jagiełło magazyn wakacyjny wakacje 2021

Mieczysław Czechowicz. Specjalista od komedii "ciepłych, ludzkich, bardzo miłych"

– Nie mam wymarzonych ról, ale mam określony typ repertuaru, który lubię grać. To komedia - możliwie współczesna, jakaś taka bardzo ciepła, bardzo ludzka, bardzo miła, ładnie mówiąca o człowieku – wyznał Mieczysław Czechowicz w Polskim Radiu w 1976 roku.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz HISTORIA film polski Polskie Radio słuchowisko telewizja Miś Uszatek TEATR aktorzy aktor aktorstwo

Wacław Lipiński. Głos walczącej Warszawy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński HISTORIA

Zbigniew Bujak o postulatach sierpnia '80. "To był program dla Polski"

- 31 sierpnia 1980 r. wszyscy byliśmy razem. Dziś to jest nie do wyobrażenia. To był okres jedności, wtedy zawiązało się swoiste braterstwo międzypokoleniowe, mieliśmy po dwadzieścia kilka lat, ale współpracowaliśmy z ludźmi 40- czy 50-letnimi, ale też weteranami polskiej polityki. Byliśmy pokoleniem jednego, solidarnościowego ruchu - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, opozycjonista w czasach PRL, poseł na Sejm, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Mazowiecki 1989 transformacja ustrojowa PRL Zbigniew Bujak

"Praktycznie można robić, co się chce. Nikt tego nie zabrania". 23 lata polskojęzycznej Wikipedii

Polska Wikipedia to grubo ponad półtora miliona haseł i setki tysięcy redaktorów, którzy starają się, by jej wiarygodność była równa tradycyjnym encyklopediom. Ale dobre chęci nie zmniejszają ryzyka wpadek, takich jak słynna swego czasu sprawa tajemniczego Henryka Batuty.
Zobacz więcej na temat:  Wikipedia HISTORIA internet społeczeństwo informacyjne społeczne zaangażowanie Dariusz Jemielniak

Jak naprawdę brzmiał język polski sto lat temu? Kazimierz Nitsch i jego odkrycia

– Na przełomie XIX i XX wieku około 30 procent Polaków, a może i mniej, używało języka ogólnego. Reszta mówiła gwarą. To między innymi skłoniło Kazimierza Nitscha do badań – podkreślał w Polskim Radiu językoznawca prof. Władysław Lubaś. Dziś wspominamy 66. rocznicę śmierci Kazimierza Nitscha, twórcy polskiej dialektologii.
Zobacz więcej na temat:  język polski kultura ludowa Kraków słowotwórstwo gramatyka

Biografie niezwykłe. Projekt "Życie pisane na konkurs"

Nie byli wybitnymi artystami, pierwszoplanowymi politykami, wynalazcami czy naukowcami. Jako osoby bezrobotne, gospodynie wiejskie, emigranci czy chłopi byli jednak świadkami, uczestnikami i beneficjentami lub ofiarami procesów historyczno-społeczno-obyczajowych epoki, w której żyli. Na czym polegały konkursy pamiętnikarskie? Kto brał w nich udział? 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Nowak KULTURA społeczeństwo konkurs emigracja emigracja zarobkowa Galicja chłopi wykluczenie społeczne

31 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę

- Jeśli wyłączyć okres międzywojenny, to żołnierze rosyjscy byli na terytorium Polski od początku XVIII wieku - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Janusz Onyszkiewicz. 17 września 1993 r. zakończyła się trzyletnia operacja wycofywania z Polski Północnej Grupy Wojsk. Wyjechało w sumie 56 tys. byłych radzieckich żołnierzy, setki czołgów, transporterów, dział i moździerzy, a także ponad 200 samolotów i śmigłowców.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR III RP 17 września 1939 Rosja Polskie Radio 24