Polskie Radio
Section05

historia Polski

Jan Piwnik. Dowódca "odważny do szaleństwa"

Dokładnie 81 lat temu, 16 czerwca 1944 roku, w potyczce z Niemcami pod Jewłaszami zginął Jan Piwnik "Ponury" - jeden z pierwszych cichociemnych zrzuconych na teren Polski, oficer dywersyjnej organizacji "Wachlarz", szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, legendarny dowódca Zgrupowań Partyzanckich walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału AK na Nowogródczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  Jan Piwnik II wojna światowa Armia Krajowa Cichociemni Niemcy nazizm

Rokosz Zebrzydowskiego. Spór o naprawę Rzeczypospolitej

15 czerwca 1606 roku na zjeździe w Lublinie szlachta podpisała uniwersał, w którym zapowiedziała zawiązanie rokoszu, czyli zbrojnego wystąpienia przeciwko królowi Zygmuntowi III. Konflikt między rokoszanami a regalistami zakończyła bitwa pod Guzowem, w której górą byli zwolennicy monarchy. Mimo zwycięstwa w tym sporze Zygmunt III postanowił pójść na kompromis z rokoszanami i zrezygnował z planów reform.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Żółkiewski Jan Karol Chodkiewicz Kalwaria Zebrzydowska

Awans społeczny w PRL: kto awansował, kiedy i jak to naprawdę wyglądało?

W najnowszym odcinku podcastu „Rzeczypospolite” prof. Antoni Dudek rozmawia z dr Magdą Szcześniak – kulturoznawczynią z Uniwersytetu Warszawskiego i autorką książki „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”. To rozmowa o emocjach związanych z awansem, o napięciach klasowych, rozczarowaniach i nadziejach – a także o tym, jak socjalistyczne marzenie o równości zderzało się z rzeczywistością.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek

Felicjan Sławoj Składkowski. Barwna biografia ostatniego premiera II RP

- Miał spojrzenie na rzeczywistość pozytywisty, ale duszę romantyka, przez co mówi się, że nie pasował do czasów, w których przyszło mu żyć. To szczególnie trudne, gdy pełni się ważne funkcje publiczne - tak w audycji Polskiego Radia Felicjana Sławoja Składkowskiego oceniała dr hab. Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Felicjan Sławoj-Składkowski