Polskie Radio
Section05

historia Polski

Awans społeczny w PRL: kto awansował, kiedy i jak to naprawdę wyglądało?

W najnowszym odcinku podcastu „Rzeczypospolite” prof. Antoni Dudek rozmawia z dr Magdą Szcześniak – kulturoznawczynią z Uniwersytetu Warszawskiego i autorką książki „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”. To rozmowa o emocjach związanych z awansem, o napięciach klasowych, rozczarowaniach i nadziejach – a także o tym, jak socjalistyczne marzenie o równości zderzało się z rzeczywistością.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek

Felicjan Sławoj Składkowski. Barwna biografia ostatniego premiera II RP

- Miał spojrzenie na rzeczywistość pozytywisty, ale duszę romantyka, przez co mówi się, że nie pasował do czasów, w których przyszło mu żyć. To szczególnie trudne, gdy pełni się ważne funkcje publiczne - tak w audycji Polskiego Radia Felicjana Sławoja Składkowskiego oceniała dr hab. Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Felicjan Sławoj-Składkowski

Międzynarodowy Dzień Archiwów. Instytucje zapraszają na Archifest

Historia warszawskich Siekierek z perspektywy roślin, archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, 20-lecie międzywojenne w Kaliszu, opowieści z Psiego Archiwum Społecznego czy kuchenne receptury od pewnej niezależnej szlachcianki z folwarku Czarnogłów. To tylko kilka z tematów wydarzeń organizowanych przez archiwa społeczne w ramach "Archifest. Dni archiwów społecznych".
Zobacz więcej na temat:  archiwum społeczne Marta Michalska Jakub Jamrozek Dwójka społeczeństwo KULTURA

Narodziny Królestwa, czyli Cherezińska i Chromry o Chrobrym

W szkole uczymy się, że Bolesław Chrobry został koronowany w kwietniu 1025 roku w Gnieźnie. Jak jednak do tego doszło? I jak żył pierwszy król Polski? Między innymi o tym usłyszymy w specjalnym projekcie "Narodziny Królestwa. Chrobry - Cherezińska - Chromry", który powstał przy okazji tysiąclecia koronacji pierwszego króla oraz stulecia Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Cherezińska Bolesław Chrobry

Ludwig Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

5 czerwca 1973 roku niemiecki zbrodniarz Ludwig Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Warszawa Powstanie Warszawskie powstanie w getcie nazizm