Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Walka o pamięć, o miejsca pochówku ciągle trwa". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o Rzezi Wołyńskiej

- "Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary ludobójstwa". Dodałbym, że ofiary wołają także o pochówki - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat upamiętnia ofiary ludobójstwa w Wołyniu i Małopolsce wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Wolne Związki Zawodowe Palmiry II wojna światowa hitler Rzeź Wołyńska Wołyń banderyzm

Eryk Lipiński – karykatura też jest sztuką

W tym szczególnym dniu mija także 112. rocznica urodzin wielkiego mistrza karykatury, satyry, uśmiechu, ilustracji książkowych i plakatu – 12 lipca 1908 roku urodził się Eryk Lipiński. Na świat przyszedł w Krakowie. Jeszcze przed wojną założył słynne czasopismo satyryczne „Szpilki”, które prowadził także po wojnie. W 1978 roku założył w Warszawie Muzeum Karykatury.
Zobacz więcej na temat:  Eryk Lipiński satyra artysta plakat muzeum SZTUKA historia Polski HISTORIA grafika

"Sytuacja była nie do wytrzymania". 76. rocznica operacji "Ostra Brama" w Wilnie

- Wilno ciągle przechodziło z rąk do rąk. Odkąd przyszli Niemcy, rozpoczęły się straszne aresztowania i morderstwa. Kiedy przyszedł czerwiec 1944 r., zaczęliśmy myśleć o tym, by było jakieś powstanie, bo sytuacja była nie do wytrzymania - powiedziała w Polskim Radiu 24 mjr Danuta Szyksznian, żołnierz AK, uczestnik walk o Wilno. Gościem audycji był również prof. Jarosław Wołkonowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Wilno II wojna światowa Tadeusz Płużański

"Największą tajemnicą miejsce mordu i pochówku ofiar". Wasilewski o obławie augustowskiej

- Nadal jest to temat nierozpoznany, nie ma możliwości uzyskania pomocy ze strony państw, które mogłyby to rozstrzygnąć w sposób definitywny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wasilewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem audycji była obława augustowska z 1945 roku, a w szczególności to, że wciąż nie jest znane miejsce mordu i pochówku ofiar.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska historia Polski Augustów Bolesław Bierut NKWD

"Tysiące osób wybrały Polskę". Dr Paweł Warot w 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach

- Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach są bardzo ważne, gdyż musimy uzmysłowić sobie, że tysiące osób wybrały Polskę. Ci ludzie byli też zaangażowani w akcję na rzecz polskości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Warot, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski plebiscyt Warmia Mazury warmińsko-mazurskie Prusy Tadeusz Płużański IPN

"Sterowana nienawiść, systematycznie zaplanowana zbrodnia". Piotr Dmitrowicz o rzezi wołyńskiej

- To jest bardzo ważne. Strona ukraińska od lat przekonuje, że to, co się działo, było taką spontaniczną reakcją ludności Wołynia na ten ucisk, na tę nienawiść do Polaków. Tak nie było. Ta nienawiść była sterowana, była podsycana, a cała rzeź była bardzo dobrze i systematycznie najpierw przygotowana, a później przeprowadzona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz Daniel Wydrych Sygnały Dnia Polskie Radio HISTORIA historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska UPA

Krystyna Budnicka: nie byliśmy podobni do ludzi

– Słuchacze zawsze namawiali mnie, by zapraszać ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Te opowieści są świadectwem minionego czasu – mówił Michał Olszański, zapraszając na drugą już wakacyjną powtórkę audycji "Godzina prawdy", której bohaterką była Krystyna Budnicka, polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego i członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie historia Polski II wojna światowa Michał Olszański Trójka Żydzi rozmowa społeczeństwo powstanie w getcie

"Polski nie stać na to, aby z tej szansy nie skorzystać". Apel środowisk niepodległościowych przed wyborami

"Dzisiaj, w czasach politycznych i kulturowych przełomów, naszym osobistym i zbiorowym obowiązkiem staje się odpowiedzialne i roztropne głosowanie" - czytamy w apelu wyborczym środowisk niepodległościowych, narodowych i chrześcijańskich do polskich patriotów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda historia Polski polityka historyczna wybory prezydenckie 2020 pamięć społeczeństwo POLSKA