Polskie Radio
Section05

HISTORIA

TYLKO U NAS Tu poznasz historię Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zobacz Dom Rodzinny papieża

Jedne z najnowocześniejszych muzeów w Polsce znajduje się w Wadowicach i opowiada historię św. Jana Pawła II. Sercem multimedialnej ekspozycji jest dom rodziny Wojtyłów. To w nim urodził się i wychowywał przyszły papież. Portal PolskieRadio24.pl zaprasza do wirtualnych odwiedzin w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA Przemysław Goławski Wadowice społeczeństwo KULTURA aktualności katolickie

"Potrafił wybudzić ducha narodu polskiego". Jan Józef Kasprzyk o Józefie Piłsudskim

- To dzięki temu Józef Piłsudski zwyciężył, odzyskaliśmy niepodległość, że poczuliśmy jako naród, że możemy dokonać rzeczy, zdawałoby się, niemożliwej - przywrócić Polskę na mapy świata po półtorawiekowej niewoli - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka historia Polski II wojna światowa Józef Piłsudski Władysław Anders

"Był wybitnym dowódcą". Historyk o generale Władysławie Andersie

- W trakcie przewrotu majowego gen. Anders pozostał wierny rządowi i pozostał w wojsku, ponieważ był wybitnym dowódcą. Po 1939 r. jego historia to historia człowieka, który wyprowadził wojsko i ludność z nieludzkiej ziemi. Komuniści musieli tę historię wyrzucić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Władysław Anders historia Polski II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński

"Wychował pokolenie niepodległości". 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

- Najważniejszy w testamencie Józefa Piłsudskiego jest kult nieodległości, poświęcenia, dumy z własnych dokonań, a nie rozpatrywanie klęsk, bo to niszczy osobowość nie tylko jednostki, ale całego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Urbankowski, autor biografii Józefa Piłsudskiego. O postaci marszałka mówił także dr hab. Karol Sacewicz, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Józef Piłsudski historia Polski Antoni Trzmiel

100. rocznica wkroczenia wojsk polskich i ukraińskich do Kijowa. Bobołowicz: pamięć o tym jest słaba

- Jeśli chodzi o to bardzo istotne wydarzenie, czyli sojusz Piłsudskiego i Petlury i zdobycie Kijowa w maju 1920 roku - no cóż - pamięć o tym wydarzeniu jest słaba i jest to związane z tym, że przez 100 lat robiono wszystko, by wytrzeć tę kartę z historii Polski i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent polskich mediów na Ukrainie Paweł Bobołowicz. Dziennikarz mówił o swoich działaniach na rzecz propagowania pamięci o sojuszu polsko-ukraińskim z początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina fakty opinie ciekawostki Antoni Opaliński wojna polsko-bolszewicka ZSRR

Relacje ołtarza z tronem. Tragiczny finał konfliktu św. Stanisława z Bolesławem II Szczodrym

Konflikt między biskupem św. Stanisławem a królem Bolesławem II Szczodrym był pierwszym w Polsce, który zakończył się skazaniem na śmierć duchownego. - Według kroniki Galla Anonima konflikt wywiązał się po tym, jak jeden pomazaniec podniósł rękę na drugiego. To król miał podnieść rękę na biskupa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches religia

Niemiecki raport dot. zbrodni katyńskiej. IPN po raz pierwszy opublikował pełną dokumentację

Pełny raport NSDAP z 1943 roku - zawierający szczegółową dokumentację powstałą po ekshumacjach ofiar NKWD w Lesie Katyńskim - ukazał się po raz pierwszy w Polsce. IPN ocenia, że materiał ten słusznie traktuje się z nieufnością, jednak dotyczy on szerokich badań na miejscu zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fakty opinie ciekawostki IPN Instytut Pamięci Narodowej III Rzesza II wojna światowa Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie historia Polski Katyń