Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Maria Stypułkowska-Chojecka. Posłuchaj wspomnień uczestniczki akcji "Kutschera" i powstania warszawskiego

Dziewięć lat temu, 5 lutego 2016 roku, zmarła Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" - łączniczka batalionu "Parasol" Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego i akcji wykonania wyroku na "kata Warszawy" Franza Kutscherę. O swoich bojowych doświadczeniach wielokrotnie opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Maria Stypułkowska-Chojecka Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Franz Kutschera Niemcy nazizm zbrodnie wojenne

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

"Mnie możecie traktować jak chcecie". Putin o decyzji Polski

Władimir Putin stwierdził w niedzielę, w programie "Moskwa. Kreml. Putin" na antenie państwowej telewizji, że niezaproszenie przedstawicieli Rosji na wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, było "dziwne i haniebne". - Mnie możecie traktować jak chcecie, ale zaproszone mogły zostać przynajmniej rodziny radzieckich żołnierzy - stwierdził dyktator.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Auschwitz rocznica Rosja Władimir Putin

INFOGRAFIKA Akcja Kutschera. 81. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pietraszkiewicz Franz Kutschera Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA Niemcy Warszawa zamach nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

"Opowiem, co kryło się za moimi rolami". Nina Andrycz o aktorstwie i sprawach prywatnych

– Za błyszczącą fasadą, za rolami dramatycznymi i z reguły królewskimi mogła sobie czasami przycupnąć moja "pozasceniczna osobowość" – opowiadała w archiwalnej audycji Nina Andrycz. Jaka była owa "osobowość"? Co obejmował ten "teatralny" i "pozateatralny" świat znakomitej aktorki? Dziś, w 11. rocznicę śmierci Niny Andrycz, przypominamy jej radiowe opowieści.   
Zobacz więcej na temat:  Nina Andrycz Teatr Polski w Warszawie wspomnienie aktorstwo Kresy literatura

"Niemcy nie wiedzieli, że patrzą na pogrzeb swojej demokracji". Hitler kanclerzem Niemiec

Kiedy 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler – szef NSDAP, wówczas największej niemieckiej partii – z zachowaniem wszelkich demokratycznych procedur objął funkcję kanclerza Niemiec, Berlin świętował. Rzesze zwolenników nazistów manifestowały swoją radość okrzykami "Sieg Heil". Przez centrum miasta przeszedł wielotysięczny pochód paramilitarnych bojówek z pochodniami.    
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Niemcy wybory parlamentarne Dwudziestolecie międzywojenne demokracja

Wacław Jędrzejewicz. Polityk, historyk, niepodległościowiec

Był oficerem polskiego wywiadu, współorganizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w okresie międzywojennym pełnił funkcję ministra. Wsławił się również jako założyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce - jednej z najważniejszych polonijnych placówek naukowych. 29 stycznia 1893 roku urodził się prof. Wacław Jędrzejewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Wacław Jędrzejewicz historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne I wojna światowa Historia - ludzie Józef Piłsudski Legiony emigracja Stany Zjednoczone wojna polsko-bolszewicka