Polskie Radio
Section05

inflacja

Eksperci: mniej ważne zakupy lepiej odłożyć na później, to będzie sprzyjało obniżaniu inflacji

Choć wsparcie udzielane przez państwu w czasie pandemii COVID-19 jest dziś jedną z przyczyn wysokiej inflacji, to z pewnością było warto. Dzięki temu, że nie upadły firmy, a te nie zwalniały ludzi możemy się dziś cieszyć jednym z najniższych wyników bezrobocia w Europie. Przedsiębiorcy bardziej martwią się brakiem rąk do pracy oraz presją płacową - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie

Ekspert: wzrost cen żywności i paliw ma w Polsce silniejsze przełożenie na inflację niż np. w Niemczech

Obecnie mamy do czynienia z nałożeniem się na siebie presji inflacyjnej przed kryzysem oraz niedoborów surowców, co skutkuje inflacją wyższą niż w Europie Zachodniej - powiedział analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki, odnosząc się do szybszego tempa wzrostu cen w Polsce. Jak dodał, ze względu na charakter naszej gospodarki wzrost cen niektórych produktów, np. żywności czy paliw, silniej przekłada się na tempo inflacji, niż jest to w krajach zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA żywność

Eksperci: nieuniknione są kolejne podwyżki stóp procentowych, choć inflacja i tak na razie będzie rosła

Kolejna podwyżka stóp procentowych była nieunikniona. Przed nami na pewno kolejne i to raczej jeszcze w grudniu. Nie obniży to jednak obecnej inflacji. Może jedynie hamować jej spiralę w kolejnych miesiącach. Wiele zależy też od sygnałów, jakie NBP i MF będą przekazywać społeczeństwu po to, aby nie uruchomić zakupów na zapas - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski szef Katedry Gospodarki Światowej UKSW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe NBP Adam Glapiński budżet Polski dług publiczny tarcza antykryzysowa COVID-19

Eksperci: nastroje przedsiębiorców lekko w górę, ale trudności z ludźmi, cenami i surowcami nie pozwalają na optymizm

Brak pracowników, przerwane łańcuchy dostaw, niespodziewane rezygnacje z krótkoterminowych kontraktów, rosnące ceny i związane z tym zakupy na zapas – to obraz rynku, który wpływa na nie najlepsze nastroje przedsiębiorców. Wprawdzie w październiku lekko się one poprawiły, ale ciągle daleko nam do optymizmu, który wybuchł zaraz po najostrzejszej fazie pandemii, gdy gospodarka zaczęła normalnie funkcjonować - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 pracodawcy firma eksport pracownicy Rada Polityki Pieniężnej

Dr Bartłomiej Machnik o inflacji: rządzący muszą znaleźć racjonalną odpowiedź

- Polska polityka jest niesamowicie nieobliczalna i zawsze jest tak, że jak coś dotyka portfela społeczeństwa, to rozpoczyna się zadawanie pytań, dlaczego tak jest. W tej chwili rządzący będą musieli znaleźć na to racjonalną odpowiedź - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze gospodarka polska rząd ekonomia POLSKA polityka Polskie Radio 24 społeczeństwo

"To są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny". Ekonomista o inflacji

Dlaczego rośnie inflacja? Na to pytanie, w Polskim Radiu 24, odpowiedział dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, SGH). Jak wyjaśnił, za wzrost cen odpowiedzialne są dwa czynniki: ceny na rynkach światowych i gospodarka w czasie lockdownu. - Gdyby nie ceny paliw, to byśmy mieli inflację na poziomie około 5 proc., a nie około 7 proc. - powiedział ekonomista. - Ludzie, po okresie lockdownów wyszli do sklepów i zaczęli konsumować, a to są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny - wytłumaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA ceny paliw ceny żywności ceny pandemia COVID-19 koronawirus ASF Łukasz Sobolewski

Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział kiedy powstanie Narodowy Holding Spożywczy

W ciągu pół roku powinien powstać Narodowy Holding Spożywczy - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wiceszef rządu dodał, że powołanie nowego podmiotu powinno przebiegać sprawniej dzięki współpracy z resortem aktywów państwowych
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi żywność rynek ceny żywności eksport Ministerstwo Aktywów Państwowych import