Polskie Radio
Section05
instrumentaliści

"Miejscówka z Dwójką". Adam Eljasiński - klarnet solo, w duecie i w kwartecie

- Klarnet pojawił się w moim życiu, gdy miałem 12 lat. Udałem się wtedy do szkoły muzycznej. Komisja powiedziała, że do wyboru jest trąbka, perkusja, fagot albo klarnet i żeby się dobrze zastanowić, skoro mieszkamy w bloku. Wybór był więc raczej oczywisty - wspominał Adam Eljasiński, współgospodarz najbliższego koncertu z cyklu "Miejscówka z Dwójką" (18.12).
Zobacz więcej na temat:  klarnet instrumentaliści Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla MUZYKA Dwójka

Nelson Freire: byłem po trosze cudownym dzieckiem

- Po pierwszych przesłuchaniach na I Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Fryderyka Chopina w Rio de Janeiro, gdy zaprezentowałem Poloneza op. 53, jurorka Giomar Novaes powiedziała: "no proszę, mamy tu małego Rubinsteina" - wspominał Nelson Freire w archiwalnym wywiadzie z 2010 roku. Wybitny pianista zmarł 1 listopada w wieku 77 lat.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Klaudia Baranowska instrumentaliści MUZYKA odeszli 2021

Daniel Stabrawa: koncertmistrz to rzecznik orkiestry

- Chodzi o balans między totalnym luzem, a energią, impulsem niezbędnym do grania na instrumencie. Jak powiedział mi kiedyś Krystian Zimerman: szukam momentu, kiedy będę zużywał minimum siły do osiągnięcia maksimum efektu - mówił na antenie Dwójki Daniel Stabrawa, skrzypek i dyrygent, do niedawna pierwszy koncertmistrz Filharmoników Berlińskich.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce dyrygent instrumentaliści Dwójka Daniel Stabrawa Marcin Majchrowski

Jan Jakub Bokun: na Clarimanię przyjeżdżają niezwykli artyści

- Festiwalowi towarzyszą lekcje mistrzowskie, mamy też warsztaty metodyczne, trampolinę młodych, prezentacje nowych akcesoriów muzycznych klarnetów, premiery płyt itd. Formuła jest dosyć pojemna, ale Clarimania to przede wszystkim festiwal klarnetowy - mówił w "Wybieram Dwójkę" pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia, Jan Jakub Bokun.
Zobacz więcej na temat:  Jan Jakub Bokun Dwójka Jakub Kukla klarnet instrumentaliści Wrocław MUZYKA

Monika Kaźmierczak: carillon, mimo pandemii, umożliwia koncerty na żywo

- Carillonista jest muzykiem samotnym, toteż mogłam się oprzeć pandemii. Większość moich kolegów nie grała, zaledwie ćwiczyła. Ja ciągle mogłam dawać koncerty, a kompozytorzy zaczęli pisać dla mnie utwory, bo to dla nich było niesamowite, że mogą usłyszeć swój utwór wykonany na żywo - mówiła w Dwójce Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka instrumenty instrumenty muzyczne instrumentaliści