Polskie Radio
Section05
IPN

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA historia Polski

Zbrodnia Pomorska. IPN odnalazł w Chojnicach mogiły ze szczątkami ponad stu zamordowanych

W tzw. Dolinie Śmierci w Chojnicach (woj. pomorskie) śledczy IPN i biegli odkryli nieznane dotąd dwie zbiorowe mogiły Polaków wymordowanych jesienią 1939 roku przez formacje niemieckie. Według śledczych znajdują się tam szczątki ponad stu osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa pomorskie Pomorze Chojnice Instytut Pamięci Narodowej okupacja niemiecka zbrodnia pomorska 1939

Wiceszef IPN: kłamstwo katyńskie było kłamstwem PRL-u

Zbrodni katyńskiej od początku towarzyszyło kłamstwo katyńskie - przypomina wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma. W sobotę obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców, 13 kwietnia 1943 roku, informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich jeńców. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski zbrodnia katyńska Katyń Mateusz Szpytma okupacja sowiecka Związek Sowiecki Józef Stalin zbrodnie wojenne kłamstwo Rosja NKWD

Instytut Pamięci Narodowej wyda komiks o bitwie o Monte Cassino

Warszawski odział Instytutu Pamięci Narodowej przygotowuje komiks o bitwie o Monte Cassino i żołnierzach 2. Korpusu Polskiego. Premiera komiksu odbędzie się w maju z okazji 80. rocznicy zwycięskiego starcia.Autorami komiksu są Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski, zaś jego koncepcję i wkładkę historyczną opracowali historycy Kazimierz Krajewski i Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Monte Cassino historia Polski II wojna światowa

"Sztafeta pamięci". Konkurs IPN o II wojnie światowej

Zaczyna się ogólnopolski konkurs "Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej". W konkursie przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych mogą wziąć udział nauczyciele i uczniowie od klas szóstych szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa POLSKA HISTORIA

80. rocznica akcji "Burza" - największej operacji bojowej Armii Krajowej

Akcja "Burza" była największą operacją Armii Krajowej. Jej częścią była również akcja "Ostra Brama" oraz powstanie warszawskie. Trwała od 4 stycznia 1944, kiedy Armia Czerwona przekroczyła na Wołyniu ustaloną w traktacie ryskim granicę polsko-radziecką, do stycznia 1945.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Powstanie Warszawskie Armia Czerwona Polskie Państwo Podziemne Wilno Dorota Truszczak

Dzień pamięci o ofiarach Holokaustu. Wiceprezes IPN: w Zagładę włączono cały niemiecki aparat władzy

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę obchodów Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło na rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. To hołd dla około 6 mln Żydów zamordowanych w niemieckich obozach śmierci - przypomina wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Niemcy Żydzi niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

79. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Ekspert z IPN: ten obóz jest symbolem zagłady

- Jeśli popatrzymy jak duża jest liczba ofiar tego miejsca, to w pełni zrozumiemy, dlaczego nazywa się je fabryką i dlaczego Auschwitz jest najbardziej znanym ośrodkiem zagłady na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych IPN i Muzeum Getta Warszawskiego. Naziści zamordowali tam około 1,1 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki Martyna Grądzka-Rejak Auschwitz