Polskie Radio
Section05
islam

Francja: rząd chce wydalać niebezpiecznych cudzoziemców. Prawie 200 nazwisk na krótkiej liście MSW

Francuski rząd chce przyspieszyć wydalenie 193 zradykalizowanych cudzoziemców. Decyzja, o której poinformował po naradzie z prezydentem Emmanuelem Macronem szef tamtejszego resortu spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, jest skutkiem zamordowania nauczyciela w Arras przez islamskiego radykała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Francja imigranci w Europie imigracja zamachy w Europie islam terroryzm Europa

Niemcy boją się terrorystów Hamasu. "Der Spiegel": gdzie jest szefowa MSW?

Tygodnik "Der Spiegel" uważa, że w czasie konfliktu na Bliskim Wschodzie szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser "wyłączyła się" z debaty publicznej. Zdaniem tygodnika, polityk SPD nie dostrzega rosnącego zagrożenia ze strony migrantów, otwarcie solidaryzujących się z terrorystami Hamasu. O szczegółach Wojciech Osiński, reporter Polskiego Radia z Berlina. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy MSW islam Izrael SPD Bliski Wschód

Francuskie media: trzeba położyć kres niedopuszczalnej polityce migracyjnej

Dziennik "Le Figaro" w tekście pt. "Ich nienawiść, nasza ślepota", który ukazał się w sobotę, postuluje, by położyć kres niedopuszczalnej polityce Francji prowadzącej do osiedlania się w kraju radykalnych islamistów. Artykuł jest reakcją na zabicie nauczyciela w Arras przez muzułmanina, który zdaniem gazety nigdy nie powinien znaleźć się w kraju nad Loarą. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja kryzys migracyjny 2023 migracja śmierć islam

"Dzień gniewu" Hamasu. Wiceszef MSZ apeluje do Polaków za granicą o ostrożność

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaapelował do wszystkich Polaków, przebywających poza granicami kraju, o szczególną ostrożność w związku z ogłoszonym na dziś przez Hamas "Dniem gniewu". Były przywódca Hamasu Chaled Meszal wezwał świat islamu do organizowania protestów wspierających Palestynę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych MSZ Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska islam atak Hamasu na Izrael manifestacje demonstracje bezpieczeństwo

W Wiedniu odbył się propalestyński protest. Wcześniej został zakazany przez lokalną policję

W środę wieczorem w Wiedniu odbył się - mimo wcześniejszego zakazu lokalnej policji - propalestyński protest. Wydarzenie zbiegło się z organizowaną przez społeczność żydowską ceremonią, upamiętniającą ofiary ataku Hamasu na Izrael.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Wiedeń policja Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska atak Hamasu na Izrael Hamas społeczeństwo islam terroryzm

Niemieckie landy tolerują islamskich radykałów. Szczególnie wyrozumiały jest Hamburg

Ataki terrorystyczne palestyńskiego Hamasu przeciwko Izraelowi rzuciły światło na islamskie stowarzyszenia, które blisko współpracują z władzami niemieckich landów, jednocześnie tolerując radykałów w swoich szeregach - pisze portal dziennika "Welt". Dodaje, że w tej kwestii "szczególnie wyrozumiały jest Hamburg".
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy islam Izrael Hamburg Hamas atak Hamasu na Izrael

Skandal na ulicach miast w Europie Zachodniej. Tak zwolennicy Hamasu fetowali mordowanie Izraelczyków

Do szokujący scen doszło na ulicach kilku europejskich miast, gdzie zwolennicy Hamasu świętowali zbrodniczy atak na Izrael. W Berlinie - w dzielnicy Neukoelln - grupa osób z palestyńskimi flagami fetowała po rozpoczęciu przez Hamas ataku na Izrael. Uczestnicy rozdawali słodycze, aby - zgodnie ze zwyczajem z Palestyny - uczcić ataki terrorystyczne na Izrael jako "zwycięstwo ruchu oporu". Te dramatyczne wydarzenia celebrowano również na ulicach Londynu i Rotterdamu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy media antysemityzm Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Berlin Wielka Brytania Londyn Holandia islam Żydzi Europa Zachodnia Palestyna Olaf Scholz Benjamin Netanjahu terroryzm

Szkoła Tłumaczy w Toledo. Wyznawcy trzech religii ocalają skarby starożytności

W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze starożytność filozofia literatura Hiszpania tłumaczenie islam chrześcijaństwo Żydzi

opinia To wściekłość imigrantów paliła francuskie miasta. Raport obnażył kłamstwa lewicowej narracji

Z opublikowanego właśnie raportu francuskich służb wynika, że za zamieszki, które na przełomie czerwca i lipca ogarnęły całą Francję, odpowiada przede wszystkim młodzież o imigranckim pochodzeniu. To zaś oznacza, że ostatecznie w gruzach legła cała medialna lewicowo-liberalna narracja, która wytłumaczenia dla aktów wandalizmu i przemocy szukała wszędzie - ale nie u źródła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Zamieszki we Francji Emmanuel Macron migracja islam dezinformacja Europa