Polskie Radio
Section05
islam

opinia To wściekłość imigrantów paliła francuskie miasta. Raport obnażył kłamstwa lewicowej narracji

Z opublikowanego właśnie raportu francuskich służb wynika, że za zamieszki, które na przełomie czerwca i lipca ogarnęły całą Francję, odpowiada przede wszystkim młodzież o imigranckim pochodzeniu. To zaś oznacza, że ostatecznie w gruzach legła cała medialna lewicowo-liberalna narracja, która wytłumaczenia dla aktów wandalizmu i przemocy szukała wszędzie - ale nie u źródła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Zamieszki we Francji Emmanuel Macron migracja islam dezinformacja Europa

Afganistan: mijają dwa lata od przejęcia władzy przez talibów. Kraj pogrąża się w chaosie

Dokładnie dwa lata temu - 15 sierpnia 2021 r. - wskutek wycofania się z Afganistanu armii amerykańskiej oraz jej sojuszników, władzę w tym kraju ponownie przejęli talibowie. Odtąd systematycznie pogrąża się on w kryzysie humanitarnym. Do tego restrykcyjne rządy talibów naznaczone są ograniczaniem praw obywatelskich i represjami. Tysiące Afgańczyków - zwłaszcza tych, którzy współpracowali z Amerykanami - oczekuje na wizy do USA i Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan Bliski Wschód islam talibowie

Iran: setki egzekucji motywowanych politycznie. "Rażąco bezprawne procesy"

Działająca na emigracji Organizacja Centrum Praw Człowieka w Iranie (CHRI) przekazała, że w kraju tym wykonywanych jest coraz więcej egzekucji motywowanych politycznie. Zaznaczono, że od 10 miesięcy stracono w ten sposób co najmniej 17 osób. - Władze w Teheranie wykorzystują karę śmierci jako "taktykę zastraszania i odwetu" - oceniło Radio Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Iran Teheran prawa człowieka kara śmierci procesy polityczne więźniowie polityczni islam

Nowy Rok Muzułmański. Dzień Odpuszczenia Win

"Oto przed nami Muzułmański Nowy Rok 1445 hidżry. Wraz z całym muzułmańskim światem jednoczymy się w pamięci o wydarzeniu, które dokonało się niespełna piętnaście wieków temu. Wtedy to prześladowania i ucisk ze strony politeistów spowodowały, że Prorok Muhammad (sallallahu alajhi ła sallam) i jego towarzysze zmuszeni zostali do emigracji z Mekki do Medyny, nazywanej wówczas Jasrib. To wydarzenie, nazwane hidżrą, stało się początkiem ciernistej drogi ku wolności i z woli Allaha Wszechmogącego (subhana ła ta`ala) zapoczątkowało proces otwierania się świata na islam" - pisze dziś Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Barbara Ogrodowska islam religia tradycja Nowy Rok