Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej w Puźnikach. "To wierzchołek góry lodowej" - w rozmowie z Michałem Wójcikiem mówi dr hab. Damian Markowski

Pod koniec kwietnia we wsi Puźniki w Ukrainie rozpocznie się ekshumacja ofiar zbrodni wołyńskiej. Ekipa badawcza będzie się składać z antropologów, archeologów, specjalistów medycyny sądowej oraz genetyka. - Będziemy mogli sięgnąć jedynie po wierzchołek ogromnej góry lodowej, która wciąż pozostaje do przebadania - zwraca uwagę dr hab. Damian Markowski.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także ludobójstwo Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina Michał Wójcik

"Gdynia. Pierwsza w Polsce". Mieszkańcy kochają to miasto miłością romantyczną

- Dzisiaj obchodzimy 99. urodziny Gdyni. Kiedy zajrzy się na portal społecznościowy, okazuje się, że gdynianie i gdynianki składają życzenia: " Kochana Gdynio, bądź szczęśliwa, rośnij duża", tak jak zwracają się do osoby, i jest to niesamowite - mówi w Jedynce Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Gdynia. Pierwsza w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także literatura Gdynia reportaż architektura Ula Kaczyńska

Tomasz Kolankiewicz: Has adaptował utwory literackie trudne do przeniesienia na ekran

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórcy dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2025 Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa. - Zakochałem się w jego twórczości bardzo wcześnie. Po obejrzeniu "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - przyznaje Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wojciech Jerzy Has kino Tomasz Kolankiewicz Zobacz także film polski KULTURA

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Władysławy i Leona Reynelów"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Ferie z WOT". Ochotnicy sprawdzają się na 16-dniowych szkoleniach

Trwa właśnie przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej program "Ferie z WOT". - To 16-dniowe szkolenie podstawowe dla przyszłych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej zakończone przysięgą i dalszą służbą - mówi Patryk Kuniszewicz, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia. Czego mogą spodziewać się rekruci?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także bezpieczeństwo Patryk Kuniszewicz WOT Terytorialsi Wojska Obrony Terytorialnej

Opowieść o miłości, odwadze i inności. Pisarka napisała książkę o relacji z córką w spektrum autyzmu

Eliza Kącka napisała książkę o relacji ze swoją córką i z samą sobą. "Wczoraj byłaś zła na zielono" to wydawnictwo o życiu z dzieckiem, które jest w spektrum autyzmu. Pisarka nie używa jednak tego określenia w książce. Dlaczego? - Pocięcie prozy różnymi kwalifikacjami medycznymi oznacza zasugerowanie czegoś ludziom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska KSIĄŻKA spektrum autyzmu Eliza Kącka

Pan Andrzej z Kielc odebrał Złote Serduszko WOŚP. Teraz chce przekazać je do ponownej licytacji

Pan Andrzej z Kielc wylicytował Złote Serduszko WOŚP nr 11 za kwotę 35 tys. złotych. W piątkowych "Sygnałach dnia" miało miejsce uroczyste przekazanie przedmiotu. Słuchacz zaskoczył jednak wszystkich. - W tym momencie chciałbym przekazać to serduszko do powtórnej licytacji - przyznał. Teraz konieczne jest sprawdzenie, czy taką sytuację dopuszcza regulamin.  
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Zobacz także dzieci nowotwory