Polskie Radio
Section05

Jedynka

Magda Mikołajczuk o powieści Yasminy Rezy "Babilon"

O powieści Yasminy Rezy "Babilon", będącej połączeniem satyry społecznej z thrillerem. W czasie pewnego przyjęcia para 60-letnich sąsiadów zostaje wplątana w pewną tajemniczą, kryminalną sytuację. Yasmina Reza to poczytna francuska autorka powieści i dramatów, w tym słynnej na całym świecie sztuki "Bóg mordu", zekranizowanej przez Romana Polańskiego pod tytułem "Rzeź". 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Magda Mikołajczuk

Prof. Marek Abramowicz: fizyka czy matematyka to dziedziny trudne, ale piękne i porywająco ciekawe

Astrofizyk, badacz gwiazd, czarnych dziur i galaktyki - z równą przyjemnością uprawia filozofię, która bywa kluczem do rozwiązywania zagadnień z fizyki teoretycznej. Podejmuje kwestie wiary w Boga, która nie stoi w sprzeczności z obiektywną nauką, pokazuje, jak fizyka w jego naukowym życiu nieustannie splata się z wiarą w pojęciu metafizycznym. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Marek Abramowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST fizyka filozofia astronomia

"Lato z Radiem" odkrywa tajemnice motoryzacji. Patryk Bedliński z wizytą w Świdnicy

"Lato z Radiem" bawi i uczy. We wtorkowe przedpołudnie Patryk Bedliński odwiedził Świdnicę, by sprawdzić, jak to się dzieje, że niektóre samochody, mimo upływu lat, dzielnie opierają się korozji. Czym poprawia się żywotność materiałów, z których są zrobione? I co ma to wspólnego z ozdobnymi, błyszczącymi elementami we wnętrzu? Słowo klucz to galwanizacja. 
Zobacz więcej na temat:  Świdnica Kuba Marcinowicz Patryk Bedliński motoryzacja

Styl na życie i lekcja życia. Dlaczego warto zostać harcerzem?

Harcerstwo to szkoła życia i możliwość zdobycia umiejętności, które mogą nam się przydać w kolejnych latach. Członkowie organizacji dodają z kolei, że to również styl na życie. Choć na początku działalność w szeregach harcerzy to głównie zabawa, z wiekiem w ramach służby możemy sprawdzić samych siebie oraz podejmować działania na rzecz ojczyzny i innych osób.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk harcerstwo Związek Harcerstwa Polskiego Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej

35 tys. ton śmieci z Niemiec. Polska szykuje skargę do TSUE. Minister klimatu wyjaśnia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski. Chodzi o 35 tys. ton śmieci, które w nielegalny sposób trafiły zza zachodniej granicy i znajdują się w siedmiu miejscach.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa Fit for 55 Trybunał Sprawiedliwości UE śmieci POLSKA polityka

Sylwetki powojennych olimpijczyków

Historia polskiego sportu powojennego prowadzi nas do miasta Łodzi, które stało się sportową stolicą. Pierwszy mecz piłkarski naszej reprezentacji odbył się w czerwcu 1947 roku, stopniowo odradzały się mistrzostwa, rozwijały kolejne dyscypliny, a zawodnicy zdobywali medale. Architekt, wykładowca i szermierz Wojciech Zabłocki, stomatolog i lekkoatletka Elżbieta Duńska-Krzesińska, ekonomistka i sprinterka Ewa Kłobukowska - to przykłady olimpijczyków wykonujących zawody nie związane ze sportem.
Zobacz więcej na temat:  Wawel igrzyska olimpijskie Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Prof. Walenty Baluk: Rosja szantażuje Zachód wywołaniem klęski głodu

- Mamy do czynienia z szantażem wobec Zachodu, wobec społeczności międzynarodowej, że Rosja będzie w stanie wywołać klęskę żywnościową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rosja oficjalnie wycofała się z porozumienia zbożowego z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Rosja Ukraina zboże konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie