Polskie Radio
Section05
konsument

Centra handlowe "wracają do gry". Rośnie liczba klientów, którzy wydają więcej niż przed pandemią

Po ostatnim lockdownie odwiedzalność centrów handlowych rośnie, choć nadal jest niższa niż w 2019 r.; jednocześnie obroty zbliżają się do poziomów sprzed pandemii, a średnie wydatki osób odwiedzających centra handlowe są nawet wyższe - wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel sklepy hipermarkety konsument finanse Koronawirus w Polsce

Projekt systemu kaucyjnego dot. butelek na napoje. Czy konsumenci stracą na nowym prawie?

W pierwszym kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzający powszechny system kaucyjny obejmujący butelki na napoje. - Na pewno chcielibyśmy, aby ten system objął butelki plastikowe o pojemności 3 litrów oraz butelki szklane o pojemności 1,5 litra - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu ekologia środowisko recykling konsument sklep Aleksander Ziemiańczyk

Eksperci o zmianach postaw konsumpcyjnych, rosnącej roli państwa i decyzjach gospodarczych "last minute"

Pandemia zmieniła gospodarkę tak jeśli chodzi o przyzwyczajenia konsumenckie, jak i miejsca produkcji czy technologie. Przede wszystkim wiemy juś, że musimy stawiać na dywersyfikację oraz, że wiele dycycji musi być przyjmowanych w ostatinej chwili, szybko. Widać też wyraźnie rosnący udział państwa w gospodarce - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Piotr Palutkiewicz, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  konsument GOSPODARKA pandemia wydatki inflacja pieniądze

PGNiG uruchamia kampanię społeczną "Akcja Świadomy Klient", aby ich chronić przed oszustwami

PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło nową edycję "Akcji Świadomy Klient", której celem jest zwrócenie uwagi na nieuczciwe praktyki rynkowe - podała w czwartek spółka. Kampania społeczna dotyczy m.in. zasad bezpieczeństwa w sieci oraz zakazu sprzedaży gazu i prądu w formule door-to-door. Na ten temat wypowiedział się Paweł Majewski prezes zarządu PGNiG, w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG konsument kampania społeczna

Polacy lepiej oceniają sytuację ekonomiczna kraju oraz kondycję finansową gospodarstw domowych. Znamy nowe wyniki badań

W sierpniu poprawiła się ocena sytuacji ekonomicznej kraju i kondycji finansowej gospodarstw domowych - podała we wtorek agencja badawcza Kantar. Wskaźnik klimatu konsumenckiego Kantar Consumer Index w porównaniu z lipcem wzrósł o 4,8 pkt, nadal jest jednak pod kreską i wynosi -13,7 pkt.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy konsument finanse osobiste badanie marketingu badanie konsumenckie społeczeństwo

Eksperci: konsumpcja rośnie bo mamy na nią środki, ale z kredytami trzeba już być ostrożnym

Ze stałego trendu wzrostowego konsumpcji powinniśmy się cieszyć bo dowodzi to też zasobności kieszeni Polaków. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że trend ten jest czynnikiem napędzającym inflację. Gdy dochodzą do tego bardzo niskie stopy procentowe, to zachęty to zakupów, także na kredyt, rosną a z tym trzeba uważać - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  konsument stopy procentowe wynagrodzenia Koronawirus w Polsce finanse

Zamieszkaj w domku na drzewie. Nowy trend w turystyce

Podróżnicy pragnący odpocząć na łonie natury zwracają się w stronę nostalgicznego źródła komfortu i samotności: domków na drzewach. Nie są to jednak domki na drzewie z ich dzieciństwa. Podobnie jak podróżni, którzy je rezerwują, domki na drzewach również dojrzały. Są one bardziej luksusowymi domami niż kryjówkami dla dzieci, a ich cena jest odpowiednia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podróże konsument społeczeństwo turystyka

Salon fryzjerski na każdym kroku. Wizyta w Osinowie Dolnym

Osinów Dolny – mała wieś położona na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim - to ewenement na skalę europejską. W liczącej 180 mieszkańców i 120 domów miejscowości znajduje się ponad 35 zakładów fryzjerskich. Znaczy to, że na jeden zakład fryzjerski przypada pięciu mieszkańców. Powód jest prosty – głównymi klientami są obywatele Niemiec, z którymi graniczy wieś.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan fryzjer konsument STYL ŻYCIA salon fryzjerski zachodniopomorskie Niemcy