Polskie Radio
Section05

kraj 1

Umowa na Patrioty. "To kamień milowy dla Polski i NATO"

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie umowę na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Minister obrony narodowej poinformował, że cena pierwszej fazy programu Wisła to 4 miliardy 750 milionów dolarów. Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku mówiło się o kontrakcie wartym 10 miliardów. W uroczystości w Warszawie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Patriot wojsko

Polska wyrzuca czterech rosyjskich dyplomatów

- Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich. To wyraz solidarności z Wielką Brytanią - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Decyzję o wydaleniu dyplomatów ogłosiły też m.in. USA, Kanada, Ukraina, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Czechy, Rumunia i Finlandia. Symetryczną odpowiedź Rosji na wydalenie jej dyplomatów zapowiedziała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w rosyjskim MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz Rosja Siergiej Skripal Unia Europejska USA

Prezydent a zmiany w ustawach sądowych. "Jest zastrzeżenie"

– Na razie zapisane jest, że od decyzji prezydenta byłby pewien tryb odwoławczy do KRS. Taka opinia KRS powinna być najpierw, bo trudno sobie wyobrazić, aby od decyzji prezydenta w tej sprawie jeszcze można było się odwoływać – mówił o proponowanych zmianach do ustaw o sądownictwie Krzysztof Łapiński. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łapiński Trójka Beata Michniewicz Andrzej Duda prezydent reforma sądownictwa POLSKA

Prezydent Andrzej Duda: ukażmy światu prawdę

- W tej najciemniejszej godzinie naszych dziejów sprostali nadludzkiej próbie charakteru, prawości, odwagi, humanitaryzmu. I dlatego Polacy ratujący Żydów są naszymi bohaterami narodowymi czasów II wojny światowej na równi z żołnierzami Armii Krajowej – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Ulmowie