Polskie Radio
Section05
Krystyna Prońko

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll odeszli 2024 pisarze i poeci Anna Lisiecka wspomnienie Dwójka KULTURA Ewa Dałkowska Krystyna Prońko Andrzej Ferenc Michał Komar Olgierd Łukaszewicz Marcin Wolski Janusz Kukuła Andrzej Nowak

Budka Suflera świętuje 50-lecie. Dlaczego w członków zespołu rzucano monetami?

Budka Suflera to polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę. Grupa wylansowała takie przeboje jak: "Takie Tango", "Sen o dolinie", "Bal wszystkich świętych" czy "Za ostatni grosz". Ten ostatni utwór stał się dla publiczności okazją do ... obrzucania członków zespołu monetami. 
Zobacz więcej na temat:  Budka Suflera Zbigniew Krajewski Mietek Jurecki muzyka polska MUZYKA Za ostatni grosz Krystyna Prońko Eurowizja

"Pora Wesołych Świąt". Krystyna Prońko: repertuar powstał specjalnie na tę płytę

Jedna z najwspanialszych polskich wokalistek, Krystyna Prońko wydała album, który zawiera świeckie piosenki o tematyce świątecznej dotyczącej Świąt Bożego Narodzenia. - Takich piosenek o Świętach nie było, tylko kolędy. Zauważyłam, że nam to nie wystarcza, dlatego zrodził się pomysł na taki album - mówi w radiowej Jedynce Krystyna Prońko. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Krystyna Prońko MUZYKA album Boże Narodzenie Marcin Kusy święta

Krystyna Prońko: płyta "Edity, remiksy" zawiera przeróbki wielkich hitów i mniej znanych kompozycji

Krystyna Prońko może pochwalić się ogromnym dorobkiem twórczym. Jej nieśmiertelne hity w nowych wersjach znalazły się na nowo powstałej płycie "Edity, remiksy". - Kiedyś technologia była inna i wiele z tych piosenek nie miało drugich nagrań. Po raz drugi nie nagrałam prawie nic - mówi Krystyna Prońko. - Gdy technologia się zmieniła, zrobiłam na własny użytek remaki. W większości przypadków są one nagrane tylko raz. Często o nich nawet zapominałam - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Krystyna Prońko płyta płyta CD

"Stworzyła Pani własny, niepowtarzalny styl". Prezydent złożył życzenia Krystynie Prońko

Zwracając się do artystki, prezydent Andrzej Duda napisał, że jej niezwykły talent w połączeniu z wytrwałością i konsekwencją sprawiły, że jest nie tylko znaną i lubianą piosenkarką, ale także osobą powszechnie cenioną i szanowaną w środowisku muzycznym. Krystyna Prońko 14 stycznia świętuje 75. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA KULTURA Andrzej Duda Krystyna Prońko historia Polski

Wigilijne południe z kolędami w Trójce

To było wyjątkowe, bo wigilijne wydanie "Naszej tonacji". Było więc oczywiste, że zabrzmią kolędy. I zabrzmiały, choć w zdecydowanej większości nie te najpopularniejsze. Ale przecież równie piękne, poruszające i wzruszające.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp kolędy Stanisława Celińska Igor Herbut Monika Borzym Grzegorz Turnau Marian Opania Wiktor Zborowski Wojciech Młynarski Jan Młynarski Krystyna Prońko Zbigniew Preisner Czerwone Gitary Mateusz Tomaszuk Trójka

Koncert "Gramy dla Białorusi" 2021

Polskie Radio, podejmując na swoich antenach ważne społecznie inicjatywy, także teraz włącza się w wydarzenie będące wyrazem solidarności z Białorusią, jakim jest specjalny koncert "Gramy dla Białorusi 2021". Fragmentów koncertu można było wysłuchać w czwartek (25 marca) po godz. 23.00 na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia, a jego retransmisję w poniedziałek (29 marca) po godz. 20.00 na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. O wydarzeniu tym informują także serwisy informacyjne Polskiego Radia dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Białoruś koncert Igor Herbut Krystyna Prońko Piotr Cugowski

Krystyna Prońko o nowej płycie: zrobiłam swoje, tak jak to czułam

– Ta płyta jest bardzo zróżnicowana repertuarowo, niespójna artystycznie, ale taki był mój zamiar. Jest po prostu eklektyczna – mówiła Krystyna Prońko o swoim najnowszym albumie pt. "Lubię…specjalne okazje…", który ukazał się 26 czerwca tego roku. W ten sposób świętuje 50-lecie swojej kariery artystycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Krystyna Prońko Pop płyta Mariusz Owczarek

Wojciech Trzciński: piosenki pozostają z nami na długo, jeśli poza melodią mają także dobry tekst

Wojciech Trzciński to kompozytor, który większość wiedzy i umiejętności posiadł na własną rękę. Mija 50 lat jego twórczości muzycznej i z tej okazji dowiedzieliśmy się dlaczego na studiach kupował tomiki poezji zamiast atlasów, z jakimi śpiewakami współpracował i dlaczego twierdzi, że zawsze można nauczyć się czegoś nowego. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski MUZYKA KULTURA Wojciech Trzciński kompozytor Krystyna Prońko Zbigniew Wodecki Krzysztof Krawczyk