Polskie Radio
Section05

kultura hp

Polskość w kulturze. Flaga jako komunikat wizualny

Jakie znaczenie w życiu artysty ma praca? Czy można oddzielić pasję o działalności zawodowej? Jaki komunikat wizualny niesie za sobą flaga Polski? Jak Konstytucja odnosi się do kultury? – odpowiedzi na te i więcej pytań można było usłyszeć w programie "Trzy gramy Redbada". Gościem Redbada Klynstry-Kamranickiego był Miłosz Lodowski, grafik, specjalista komunikacji wizualnej. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klijnstra Trójka KULTURA

Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki

To szczególne wydanie "TPK", gdyż przypadło nam w udziale spotkanie na pograniczu: kończącego się kwietnia i rozpoczynającej się majówki. W tym roku maj będzie miesiącem wychodzenia z "zamknięcia". Na jak długo? Sporo zależy od nas. Kultura wychodzić będzie z sieci do realu stopniowo. Na razie nie możemy zaplanować pójścia do teatru czy kina. Na wizytę w muzeum lub galerii musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Piotr Majewski Kuba Sadowski TEATR

U źródła tańca i współczesnego baletu w Operze Królewskiej

– W środowiskach tanecznych żartuje się, że pierwszy podskok z radości był początkiem tańca, a potem człowiek uderzył się w palec i krzyknął z bólu, co było początkiem mowy – powiedziała w Trójce dziennikarka i krytyk baletowa Katarzyna Gardzina, która opowiedziała nam nie tylko o historii tańca, ale i o wydarzeniu odbywającym się pod nazwą "Noverre en action" prezentacją baletu przygotowaną przez Polską Operę Królewską z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA balet opera Warszawa Katarzyna Cygler taniec

Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Mówimy często o ekologii, o zmianach klimatu, zaśmiecaniu Ziemi – i o tym, że nie potrafimy powściągnąć naszych konsumpcyjnych potrzeb, które szkodzą dobremu życiu nas samych, a zwłaszcza przyszłych pokoleń. Antycypujący ekologiczne myślenie o naszym ziemskim bytowaniu okazał się Land Art. Kiedy powstał ten kierunek? Co to takiego, czym się charakteryzuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska SZTUKA Ziemia ekologia klimat artysta

"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza

Pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle. Wydarzenie ma upamiętnić urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza. Data festiwalu pokrywa się z pierwszą rocznicą śmierci autora. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani twórczości Pilcha? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Jerzy Pilch Wisła literatura książki Gabriela Andrychowicz

Kto z Orłem, a kto ze statuetką Oscara?

W tym tygodniu poznaliśmy listę nominowanych do 23 edycji Polskich Nagród Filmowych – Orły. Jest kilka niespodzianek, ale czy równie zaskakujące będą ostateczne werdykty? W poniedziałek, 26 kwietnia, rozpocznie się wybór laureatów. Kto zostanie nagrodzony, przekonamy się dopiero na przełomie maja i czerwca. Wcześniej, 20 maja, zostanie uroczyście ogłoszone nazwisko laureata Nagrody Specjalnej "za osiągnięcia życia".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA Trójka

Kopciuszek ze Śląska

W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zamek Śląsk HISTORIA Anna Popek kobieta Trójka

Polska Agencja Kosmiczna włącza się w obchody Roku Stanisława Lema

We wrześniu minie sto lat od dnia narodzin Stanisława Lema. Z tej okazji trwają obchody roku poświęconego jego pamięci. Wydarzenia odbywają się pod hasłem "Widziałem przyszłość". W świętowanie postanowiła włączyć się także Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Jakie atrakcje przygotowała mówi jej prezes, profesor Grzegorz Wrochna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Stanisław Lem Rok Lema kosmos POLSA Piotr Łodej

"Chłopi" w odsłonie filmowo-malarskiej. Powstaje niezwykły projekt

Jedno z kanonicznych dzieł polskiej literatury, "Chłopi" Reymonta, doczekają się swojej filmowo-malarskiej interpretacji. Projekt jest realizowany w tej samej technice, co nominowana do Oscara produkcja "Twój Vincent". Za całość prac po raz kolejny odpowiada Dorota Kobiela. O muzycznej stronie produkcji w programie "Trójka do południa" opowiedział Łukasz L.U.C. Rostkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA chłopi Władysław Reymont film polski malarstwo

W poszukiwaniu "Pasażera" [POSŁUCHAJ]

14 kwietnia minęła ósma rocznica premiery słuchowiska Darka Błaszczyka na "Scenie Teatralnej Trójki" pod tytułem "Pasażer Luter". Przypadek sprawił, że postanowiliśmy właśnie teraz powtórzyć to słuchowisko. Przypadkiem także, w ubiegłą niedzielę, przypomnieliśmy inną "muzyczną" realizację tego reżysera, czyli "Dzień, w którym umarł Prokofiew".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Barbara Marcinik Dariusz Błaszczyk Anna Cieślak Łukasz Garlicki Marek Wiernik

Maurycy Mochnacki – uczestnik i kronikarz romantyzmu

Maurycy Mochnacki – postać niezwykle ważna dla polskiego romantyzmu, chociaż jednocześnie będąca w powszechnej świadomości gdzieś na uboczu, wręcz marginalizowana. Nic w tym jednak dziwnego, skoro żył krótko (zaledwie 31 lat), a najbardziej znane dzieło literackie – "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831" – pozostało nieskończone z powodu przedwczesnej śmierci autora.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maurycy Mochnacki romantyzm Magdalena Piejko Trójka