Polskie Radio
Section05

literatura

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Jacek Frentzel poezja wystawa Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz

"Spóźnione pożegnanie", czyli Adam Dzierżek tworzy kryminał na własnych zasadach

Do pisania zainspirowali go klasycy czarnego kryminału: Raymond Chandler i Dashiell Hammett. Na ten rok planuje trzy książki, jednak jak sam zaznacza, to zależy od kilku czynników. Z Adamem Dzierżkiem rozmawiamy m.in. o źródłach inspiracji oraz jego ostatniej powieści zatytułowanej "Spóźnione pożegnanie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler książki kryminał KULTURA Adam Dzierżek

Jędrzej Pasierski: marzyłem, żeby moje życie zawodowe było również przygodą

Jest autorem ambitnych powieści kryminalnych, twórcą thrillera "W Imię Natury" oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: "Dom bez klamek", "Roztopy", "Czerwony świt", "Kłamczuch", "Gniazdo" i "Martwy klif", a także superprodukcji audio "Wodni" z Andrzejem Chyrą i Agnieszką Żulewicz w rolach głównych. W audycji "Po drugiej stronie lustra" gościliśmy Jędrzeja Pasierskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak kryminał KULTURA

Życiopisanie Steda: trzy pokolenia czytają i śpiewają poezję Stachury [POSŁUCHAJ]

Edward Stachura "Sted" należy do tej grupy twórców, których określa się mianem "kultowi". Jednak w jego wypadku na pewno nie jest ono używane na wyrost: już trzecie pokolenia, a może nawet i czwarte, zafascynowane jest jego życiem, pisaniem i poezją, które stanowią także dla nich inspirację. I spotykają się na kolejnych "Stachuriadach"...
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA poezja poezja śpiewana Edward Stachura reportaż

"Postać warta przypomnienia". Jerzy Kłosiński o prof. Arturze Hutnikiewiczu

Prof. Artur Hutnikiewicz to jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wykładowca UMK w Toruniu, autor ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Gościem audycji był Jerzy Kłosiński, autor biografii prof. Artura Hutnikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Dewajtis". Wydarzenia historyczne, które wpłynęły na losy bohaterów serialu

Powstanie styczniowe, walka z Rosjanami, zsyłki na Syberię, a wcześniej: powstanie listopadowe. Wiedza o tych wydarzeniach jest niezbędna, by zrozumieć punkt wyjścia opowieści zawartej w "Dewajtis". Ten nowy serial Telewizji Polskiej, oparty na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem, opowiada bowiem o ludziach, których losy determinowała wielka historia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe Maria Rodziewiczówna serial Dewajtis Rosja Syberia

Andrzej Sapkowski w radiowej Jedynce: Kiedy nowy "Wiedźmin"? To zależy od muzy

Andrzej Sapkowski pracuje nad nową książką o Wiedźminie! Taka informacja niedawno obiegła media i wzbudziła powszechne zainteresowanie. Andrzej Sapkowski w ekskluzywnym wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia potwierdził doniesienia. - Ona będzie, tylko wszyscy założyli, że będzie jutro… Dementuję tę plotkę. Książka nie będzie jutro, ona nawet nie będzie pojutrze - zdradził pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Sapkowski książki Wiedźmin fantastyka fantasy nowa książka Sapkowskiego saga o Wiedźminie nowa powieść Sapkowskiego

"Dewajtis". Podróż w świat Kresów, na magiczną Żmudź

Przestrzenią, w której toczy się akcja "Dewajtis" – nowego serialu Telewizji Polskiej opartego na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem – jest Żmudź. "U nikogo z powieściopisarzy nie znajduję tylu realiów dotyczących wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej w 2. poł. XIX wieku”, pisał o autorce "Dewajtis" Czesław Miłosz.  
Zobacz więcej na temat:  Kresy Dewajtis serial TVP Maria Rodziewiczówna Litwa Czesław Miłosz

"Światowidowa mroczna twarz" Władysława Sebyły

Niebawem, 17 września, wspominać będziemy kolejną rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę podczas II wojny światowej. Konsekwencją tego było internowanie tysięcy polskich oficerów i ich bestialski mord, czyli zbrodnia katyńska. Również nazwiska poetów znajdują się na listach katyńskich, na starobielskiej, pod numerem 3186 - Władysława Sebyły.
Zobacz więcej na temat:  Katyń poezja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek 17 września 1939

Тувім : «Страшні міщани»

Юліан Тувім (1894—1953) — митець широкого діапазону: ніжний лірик, романтик, сміливий експериментатор, співець інтимних людських почуттів, майстер класичної форми вірша, блискучий перекладач. Сьогодні його пам'ятають переважно як автора жартівливих творів для дітей (поему «Локомотив» ви могли послухати в одному з попередніх випусків «Українсько-польських поетичних діалогів») та тонких сатиричних творів, у яких автор кепкує з влади, суспільства та літературного життя.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja tłumacz tłumaczenie Julian Tuwim

"Dewajtis". Kto jest kim w nowym serialu Telewizji Polskiej

Jedna z najbardziej popularnych powieści Marii Rodziewiczówny – "Dewajtis" – doczekała się serialowej adaptacji: premiera już w niedzielę, 17 września, w Telewizji Polskiej. W siedmiu odcinkach tej opowieści o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Kim są bohaterowie "Dewajtis"?  
Zobacz więcej na temat:  Maria Rodziewiczówna Dewajtis TVP serial Kresy

Józef Czapski "Dziennik wojenny" - świadectwo historii XX wieku [POSŁUCHAJ]

Józef Czapski należy do najważniejszych polskich malarzy i pisarzy. Jest także niezwykłym świadkiem historii XX wieku. Publikowane po raz pierwszy dzienniki Józefa Czapskiego prowadzone w latach 1942–1944 po wyjściu z sowieckiego obozu, podczas wędrówki z Armią Andersa, to dzienniki nie tylko malarza i pisarza, ale i żołnierza. Lekturę czytał w Dwójce Grzegorz Damięcki.
Zobacz więcej na temat:  dziennik Józef Czapski Dwójka

Nagroda Identitas 2023. Nominowani pisarze we wrześniu wyruszą do Arktyki

Znamy sześciu finalistów literackiej Nagrody Identitas 2023, którzy wezmą udział w warsztatach na norweskiej arktycznej wyspie Uløya. - Ta wyprawa z jednej strony jest podkreśleniem tego, co już zrobiło się w literaturze, ale patrzę też na to jako na miejsce, które może być miejscem inspiracji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Lebda, jedna z nominowanych.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas Magda Mikołajczuk Arktyka Norwegia Wyspa Uløya Uløya Jan Baron Agata Ludwikowska Jan Maciejewski Andrzej Muszyński Adrian Sinkowski Małgorzata Lebda