Polskie Radio
Section05

literatura

Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów

"Jestem przecie człowiekiem, który musi pisać, bo inaczej ma wrażenie, że nie żyje, że dopiero jak na papierze sobie zapisze mętną filozofię albo jęki nad trudnościami czy biedami, to ma wrażenie, że te sprawy przeżył, że je sobie uświadamia – że one mu się nie rozpłynęły" – pisał Józef Czapski. Dla malarza i pisarza rytuał codziennego notowania był rzeczą niezwykle istotną, "kontrolą oddechu dnia" – jak sam to nazywał.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski dziennik Dorota Gacek KULTURA

RECENZJA Sąsiedztwo wolności i despotyzmu. Prof. Nowak o trudnych relacjach z Moskwą

W monografii „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” profesor Andrzej Nowak tłumaczy, jak trudnym sąsiadem dla Polaków i innych narodowości naszego regionu było w przeszłości i jest obecnie państwo mające swoje centrum kulturowo-polityczne w Moskwie. Wybitny historyk wyjaśnia przy tym, jak to się stało, że dziś w Rosji dominującą ideologią jest nienawiść.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Rosja Władimir Putin Ukraina historia Polski relacje polsko-rosyjskie

Humor w powieści o wojnie? "To psychologiczna obrona przed rzeczywistością"

Tamara Duda w powieści "Córeczka" udowadnia, że literatura wojenna może łączyć w sobie dramaturgię z humorem i ironią. Zdaniem tłumacza Marcina Gaczkowskiego to "psychologiczna obrona przed rzeczywistością". Autorka jest tym wiarygodniejsza, że w latach 2014-2016 jako wolontariuszka sama niosła pomoc walczącym rodakom.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Magda Mikołajczuk Donieck Donbas Jedynka Ukraina Marcin Gaczkowski

"Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" w warszawskiej galerii Wejman

"Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" – pod tym tytułem w Wejman Gallery w Warszawie można oglądać wystawę dzieł amerykańskiego rzeźbiarza i grafika polskiego pochodzenia. O życiorysie i twórczości artysty, który inspirował samego Pabla Picasso i którego uwielbiała Helena Rubinstein, w audycji "Trójka przed Południem" opowiedziała dr Magdalena Furmanik-Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Warszawa wystawa rzeźba

Tragiczny pożar pod Warszawą. Zginęła Maja Lidia Kossakowska, "pierwsza dama polskiej fantastyki"

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do pożaru domu letniskowego w Starych Załubicach, w gminie Radzymin na Mazowszu. W budynku przebywała Maja Lidia Kossakowska, autorka książek fantasy, nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki. Kobieta zginęła w płomieniach, jej mąż Jarosław Grzędowicz nie odniósł obrażeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pożar regiony mazowieckie KULTURA odeszli 2022 fantasy fantastyka

Nowość na kanale "Radiobook": "Kamizelka" Bolesława Prusa [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Aleksandra Głowackiego, lepiej znanego pod swoim dziennikarskim i literackim pseudonimem Bolesław Prus, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu. Tym razem Prus objawia się nam jako wybitny nowelista.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki Audiobook KULTURA W POLSKIM RADIU Bolesław Prus