Polskie Radio
Section05

literatura

"Internat" Żadana. Gociek: to pokłosie przepracowania wojennej traumy

- Oceniłbym ją jako książkę wschodnią, jeżeli chodzi o sposób, w jaki sposób pisarze rosyjscy, białoruscy, ukraińscy, polscy - ci piszący kiedyś i ci współcześni - zmagają się z okrucieństwami, traumami. Nie ma lepszych na świecie analityków zła ludzkiej duszy - mówił o "Internacie", pozycji autorstwa ukraińskiego pisarza Segrhieja Żadana, Piotr Gociek.          
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA wojna na Ukrainie Ukraina

"Światłość i mrok". Literacka wyprawa na wielokulturowe Kresy

"Światłość i mrok", pierwsza powieść w dorobku Małgorzaty Niezabitowskiej, to dziejąca się tuż przed drugą wojną światową historia trudnej miłości chasydki i ziemianina – ludzi, których dzieli religia, wychowanie i obyczaje. Na przykładzie losy tej skomplikowanej relacji pokazany jest wielokulturowy, wielobarwny i niepozbawiony problemów świat przedwojennych Kresów, gdzie mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magda Mikołajczuk Kresy Małgorzata Niezabitowska

"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Joanna Racewicz Narodowe Centrum Kultury płyta wiersze piosenka dzień dziecka premiera jesień taniec pisarz pisarze i poeci MUZYKA KULTURA dzieci poezja proza

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

NASZ WYWIAD Legendarny białoruski pisarz Uładzimir Arłou: dziś trzeba dochować wierności językowi i pamięci historycznej

- Obecnie mamy czasy bardzo trudne dla białoruskiej kultury. Tym ważniejsze jest, by zachowywać wierność swojemu ojczystemu językowi i pamięci historycznej w imię europejskiej perspektywy i przyszłości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Uładzimir Arłou, białoruski pisarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Bialoruś KULTURA

Ander Izagirre laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

- Gdy spędza się dużo czasu z bohaterami, których życie się opisuje, przeżywa się trudne emocje. Wydaje mi się jednak, że właściwe podejście i profesjonalizm wymagają umiejętności spojrzenia na chłodno na trudny temat. Gdy pozwolimy, by emocje nas zdominowały, będzie to ze szkodą dla rezultatów naszej pracy - mówił w Dwójce Ander Izagirre - baskijski reporter, laureat 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę "Potosí. Góra, która zjada ludzi".
Zobacz więcej na temat:  reportaż KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Ander Izagirre

Literacki portret Marii Dulębianki

- Dwa życia Marii Dulębianki można interpretować na wiele sposobów. Ja myślałam o jej życiu, które rozpada się na dwie kariery: była malarką, jedną z pierwszych artystek polskich, które np. studiowały w Paryżu. Drugą część życia skupiła na działalności społecznej. Jej życie było zatem złożone z dwóch różnych ścieżek kariery - mówiła w Dwójce Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki".
Zobacz więcej na temat:  Maria Dulębianka Jakub Kukla Dwójka KULTURA

PR24 Koper: w Polsce Inflanty są bardziej egzotyczne niż Borneo

Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant". Jak podkreślił, przywrócenie pamięci o polskości Inflant stało się jego obsesją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo Łotwa Estonia Rzeczpospolita

Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów

"Jestem przecie człowiekiem, który musi pisać, bo inaczej ma wrażenie, że nie żyje, że dopiero jak na papierze sobie zapisze mętną filozofię albo jęki nad trudnościami czy biedami, to ma wrażenie, że te sprawy przeżył, że je sobie uświadamia – że one mu się nie rozpłynęły" – pisał Józef Czapski. Dla malarza i pisarza rytuał codziennego notowania był rzeczą niezwykle istotną, "kontrolą oddechu dnia" – jak sam to nazywał.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski dziennik Dorota Gacek KULTURA