Polskie Radio
Section05

literatura

Reżim Łukaszenki oczami białoruskich reporterów

W rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w poniedziałek 9 sierpnia ukazała się książka "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", wynik pracy 40 dziennikarzy ogólnopolskich redakcji opisujących historie białoruskich reporterów. O kulisach powstawania zbioru reportaży w "Trójce przed południem" rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Arletą Bojke.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Marta Piasecka Aleksander Łukaszenka Białoruś dziennikarstwo dziennikarze represje reżim reportaż KSIĄŻKA

Świat złoczyńców i niegodziwości. Katarzyna Bonda o kryminałach

Agatha Christie z całą pewnością jest matką gatunku, ale ona pisała w innych czasach. Współczesne kryminały są zdecydowanie ostrzejsze. Uwiecznione na ich kartach postaci policjantów i prokuratorów klną, piją… Czy stereotyp, że to typowo męska literatura, jeszcze funkcjonuje? Skąd autorka bierze pomysły na tworzenie kolejnych historii? O kryminałach, bohaterach i spisywaniu ich przygód z Katarzyną Bondą rozmawiała Magdalena Złotnicka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka kryminał książki Katarzyna Bonda Trójka KULTURA

Polska fantastyka naukowa w czasach PRL. Ziemkiewicz: Zajdel okazał się prorokiem

- Janusz Zajdel był najwybitniejszym przedstawicielem formacji "pisarzy z przymusu historycznego". To był człowiek o wspaniałym talencie pisarskim i humanista, który został fizykiem właśnie dlatego, że w czasach jego młodości wstyd było studiować cokolwiek innego niż nauki ścisłe - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm cenzura fantastyka Rafał Ziemkiewicz

Biblioteka Załuskich - perła w koronie narodowych skarbów

Książki mają swoją ogromną wartość - wiedzieli o tym biskupi, bracia Józef Andrzej i Andrzej Stanisław Załuscy, kiedy zakładali swoją Bibliotekę Załuskich, zwaną także później Biblioteką Publiczną Rzeczypospolitej. 8 sierpnia 1747 roku bibliteka została otwarta dla czytelników. Była to pierwsza tak duża biblioteka w Polsce i w XVIII wieku jedna z największych bibliotek na świecie.
Zobacz więcej na temat:  biblioteka Biblioteka Narodowa