Polskie Radio
Section05

Mateusz Morawiecki

"Otwieramy nowy rozdział relacji polsko-niemieckich". Premier po spotkaniu z Olafem Scholzem

- Chcemy, by Europa była silna, by mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami, by mogła być konkurencyjna wobec innych regionów tego świata. Chcemy, by przed Europą była wielka przyszłość i myślę, że to w dużym stopniu zależy od relacji polsko-niemieckich - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy premier Olaf Scholz relacje polsko-niemieckie Nord Stream 2

Zbiór archiwalny opozycjonisty Janusza Kołodzieja trafił do Archiwum Akt Nowych

Do Archiwum Akt Nowych trafił zbiór archiwalny opozycjonisty Janusza Kołodzieja. Pośród przekazanych dokumentów są między innymi unikatowa, w części nieznana, dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych, jak i zbiór negatywów fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne. Są tam również dokumenty, plakaty, ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku, plakaty z logiem Solidarności z podpisami złożonymi w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej i w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni. Zbiór uzupełnia galeria fotografii z działań opozycji antykomunistycznej z lat 80.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA KULTURA społeczeństwo

Premier: kilka tygodni zwiększonej mobilizacji to niezbyt wysoka cena za zdrowie Polaków

- Im więcej osób się zaszczepi, tym obostrzenia będą mniej dotkliwe, a w końcu całkowicie znikną - powiedział premier Mateusz Morawiecki w najnowszym odcinku swojego podcastu. - Kilka tygodni zwiększonej mobilizacji i obostrzeń, to niezbyt wysoka cena za zdrowie i życie Polaków - dodał szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 premier infografika

Premier spotkał się z unijnym komisarzem. Tematem rozmów rynek wewnętrzny i polityka cyfrowa

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z komisarzem Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego, Thierrym Bretonem. Rozmowa dotyczyła aktualnej agendy Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i cyfrowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Unia Europejska Rada Europejska polityka Polityka zagraniczna Polski

Premier spotka się z unijnym komisarzem Thierrym Bretonem. Tematem rozmów polityka cyfrowa i przemysłowa

- Premier Mateusz Morawiecki spotka się w piątek w Warszawie z unijnym komisarzem Thierrym Bretonem - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Spotkanie będzie dotyczyło aktualnej polityki UE ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i cyfrowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mazowieckie regiony Warszawa Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska Rada Europejska polityka Piotr Müller

"To nie może być instrument szantażu". Premier zdradził, o czym będzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE. - Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził premier.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 dyplomacja Olaf Scholz Władimir Putin Polityka zagraniczna Polski konflikty międzynarodowe Ukraina polityka

"Europa musi zapewniać bezpieczeństwo swoim granicom". Premier po spotkaniu z szefem włoskiego rządu

Tematem rozmowy między premierem Mateuszem Morawieckim a szefem włoskiego rządu Mario Draghim było bezpieczeństwo w Europie oraz zagrożenia ze strony Rosji. Polski premier poinformował również, że podczas niedzielnego spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem będzie próbował go namawiać, by nie ulegał presji Rosji w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  polityka Rzym Włochy Europa migracja granica kryzys na granicy Nord Stream 2

"To nie może być instrument szantażu". Premier zdradził, o czym będzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE. - Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził premier.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 dyplomacja Olaf Scholz Władimir Putin Polityka zagraniczna Polski konflikty międzynarodowe Ukraina POLSKA polityka

Premier dla włoskiego dziennika: Putin chce podzielić Europę

W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" szef polskiego rządu, który rozpoczyna dziś wizytę we Włoszech, zaapelował o wstrzymanie uruchomienia rurociągu Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki przestrzegł przed działaniami Władimira Putina, który chce podzielić Europę. Podczas dzisiejszej wizyty w Rzymie szef rządu będzie rozmawiał z szefem włoskiego rządu Mario Draghim.
Zobacz więcej na temat:  premier Włochy POLSKA Rosja ŚWIAT polityka