Polskie Radio
Section05

medycyna

Jak szybko zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki?

Opracowany przez polski start up Scope Fluidics system służący do wykrywania zakażeń szpitalnych PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki, znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez Amerykańskie Towarzystwo Chemii Klinicznej (AACC). 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA zdrowie

ART. SPONSOROWANY "Droga do Zdrowia z PZU" ruszyła w dalszą trasę

"Droga do Zdrowia z PZU" odwiedzi kolejne miasta! Po sukcesie akcji pilotażowej, podczas której nasze mobilne gabinety zawitały do sześciu miejsc w południowo-wschodniej Polsce, tym razem bezpłatne badania profilaktyczne będzie można wykonać w miejscowościach turystycznych na terenie całego kraju. Pierwszym przystankiem na trasie było mazurskie Giżycko, teraz mobilne miasteczko zdrowia dotarło do Kołobrzegu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PZU zdrowie

Organizacje pacjentów piszą list do premiera. Zapewniają w nim o zaufaniu do ministra zdrowia

"Pragniemy wyrazić zaufanie dla działań Ministra Zdrowia ukierunkowanych na spełnienie potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez organizacje pacjentów" - napisali do premiera przedstawiciele ponad 200 organizacji zrzeszających pacjentów. Minister Adam Niedzielski podziękował za wsparcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie lekarz Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia społeczeństwo

"Kończą się urazem kręgosłupa". Lekarz o skokach na główkę

Co roku wiele młodych osób wraca z wakacji z uszkodzonym kręgosłupem. Powód? Brak wyobraźni i skok do wody na główkę. - Do takich urazów dochodzi nierzadko po spożyciu alkoholu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Cieślik, kierownik Kliniki Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dlaczego będąc nad wodą, niektórzy zapominają o wypoczynku - nomen omen - z głową?
Zobacz więcej na temat:  wakacje dzieci bezpieczeństwo społeczeństwo woda Karolina Rożej Daniel Wydrych

Kolejna fala zachorowań? Szef MZ wskazuje konkretne miesiące

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że prognozy rozwoju epidemii koronawirusa mówią o możliwej kolejnej fali zakażeń na przełomie września i października. - Większość modeli matematycznych wskazuje, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to jesienny wzrost liczby zakażeń, zarówno w Polsce, jak i na świecie - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus pandemia

"Leczenie przedobjawowe jest najbardziej skuteczne". Ekspert o rewolucji w SMA

Trwają badania nad nową terapią, która ma umożliwić wcześniejsze rozpoznanie pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). - Ten krótki czas wcześniejszego włączenia leczenia, może zdecydować o tym, że pacjent będzie rozwijał się podobnie do swoich zdrowych rówieśników - mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski choroba zdrowie

Przywrócono odwiedziny w szpitalach. "Teraz decydują o nich dyrektorzy"

Szpitale po kilkunastu miesiącach przerwy przywróciły odwiedziny u pacjentów. Są jednak pewne ograniczenia. - Teraz o wszystkim decyduje kierownik podmiotu leczniczego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wojewoda lubelski Lech Sprawka. O czym musimy pamiętać, kiedy zamierzamy odwiedzić bliskich przebywających na szpitalnych oddziałach?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych szpital koronawirus Koronawirus w Polsce

Jak ograniczać negatywne skutki radioterapii w leczeniu nowotworów?

Profesor Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest liderem konsorcjum powołanego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizującego projekt, którego celem jest stworzenie detektora do precyzyjnego określania dawki promieniowania podczas radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski CERN promieniowanie nowotwory zdrowie

Srebro w medycynie i życiu codziennym. Może powodować objawy niepożądane?

Z uwagi na swoje odkażające właściwości srebro jest chętnie wykorzystywane w produkcji m.in. opatrunków medycznych. Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "International Journal of Molecular Sciences" wynika jednak, że urządzenia medyczne stosowane w szpitalach, mogą powodować akumulację srebra w wątrobie u pacjentów cierpiących na choroby tego układu. Czy nadmiar srebra może być szkodliwy dla naszego organizmu?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna estetyczna biologia chemia zdrowie