Polskie Radio
Section05
msp

Małe i średnie firmy: ich rozwój hamują liczne bariery

W Polsce zarejestrowanych jest około 1,8 mln firm, z czego 99,8 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Ten sektor tworzy ponad 6 mln miejsc pracy i wytwarza blisko połowę polskiego PKB. Jak wynika z raportu czasopisma „My Company Polska”, sektor napotyka liczne bariery rozwoju, z których największą są skomplikowane regulacje prawne. Na kolejnych miejscach znalazły się wysokie koszty pracy, podatki i biurokracja.
Zobacz więcej na temat:  firma firmy msp

Samorządy nie przeżyją bez firm i ich podatków

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zmniejszają bardzo aktywnie bezrobocie i najszybciej reagują na zmieniające się otoczenie gospodarcze, na pojawianie się nowych technologii. O tym co można zrobić, by lepiej, szybciej i bezpieczniej się rozwijały dyskutowano podczas odbywającego się V. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  innowacyjna gospodarka msp pkb przedsiębiorca przedsiębiorstwo

Kujawsko-Pomorskie: rozwój dzięki nauce i biznesowi

Do roku 2020 woj. kujawsko-pomorskie dostanie z funduszy europejskich 1 mld 900 mln euro. Razem z wkładem krajowym, do dyspozycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będzie to ponad 2 mld 200 mln euro. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje oraz wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej regionu.
Zobacz więcej na temat:  biznes Bydgoszcz edukacja fundusze europejskie fundusze unijne innowacyjność kujawsko-pomorskie msp NAUKA Toruń

Zachodniopomorskie: kolej, drogi, porty dla biznesu

W poprzednich latach woj. zachodniopomorskie mocno stawiało na turystykę – stąd dzięki unijnemu wsparciu powstało wiele inwestycji, które mają przyciągać turystów. Do 2020 roku region zamierza rozwijać infrastrukturę, głównie transportową: kolejową, drogową, również związaną z gospodarką morską, czy też z transportem wodnym. By przyciągnąć przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  fundusze eu fundusze europejskie fundusze unijne innowacje msp Szczecin transport zachodniopomorskie

Polska może być liderem. Jeśli postawimy na innowacje

Mamy szansę na przestawienie naszej gospodarki na rozwój poprzez innowacje. Są na to środki z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – ponad 8,5 mld euro. Trzeba jednak racjonalnie wydawać te pieniądze, zarówno w formie dotacji, jak i pożyczek – i na badania, i na procesy praktycznego, komercyjnego wdrażania ich wyników.
Zobacz więcej na temat:  dotacje UE dotacje unijne fundusze europejskie fundusze ue fundusze unijne innowacyjna gospodarka msp NAUKA przedsiębiorca

Mikro-, małe i średnie firmy walczą o przetrwanie na rynku

Mikro-, małe i średnie firmy zatrudniają 60 proc. osób pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Konfederacja Lewiatan przedstawiła raport na temat tej grupy firm. Okazuje się, że szczególnie te najmniejsze myślą głównie o przetrwaniu, a nie o zatrudnianiu nowych pracowników. Zaś przepisy prawa pracy ci najmniejsi przedsiębiorcy wymieniają jako jedną z głównych barier w ich rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  działalność gospodarcza msp NBP przedsiębiorca