Polskie Radio
Section05
ngo

Czy dojdzie do zmiany operatora funduszy norweskich?

Szykuje się zmiana operatora udzielającego wsparcia organizacjom pozarządowym. Chodzi o fundusze norweskie, czyli pieniądze, które Norwegia płaci Unii Europejskiej za dostęp do wspólnego rynku europejskiego. Do tego roku środki pochodzące z tego źródła dystrybuowała Fundacja Batorego. Jednak, według zapowiedzi rządu, to ma się zmienić. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gliński fundusze europejskie Unia Europejska ngo dotacje pomoc UE Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Funkcjonowanie NGO. "Mamy ogromny chaos"

Trwa debata dotycząca funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce. Premier Beata Szydło zapowiedziała powstanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma ono wyznaczać cele organizacjom pozarządowym i rozdzielać pieniądze na ich realizację. Czy zmiany są potrzebne? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym rozmawiali Krzysztof Bosak za Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Witold Monkiewicz z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Krzysztof Bosak ngo Beata Szydło PiS

Debata Poranka: Organizacje pozarządowe w Polsce

W przestrzeni publicznej trwa debata dotycząca funkcjonowania organizacji pozarządowych. Goście Polskiego Radia 24 – Paweł Kęska z Caritas Polska, Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia, Stanisław Kowalski z Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” i Maciej Woźniakiewicz, publicysta – w Debacie Poranka rozmawiali o tym, dlaczego ludzie chcą pomagać innym.
Zobacz więcej na temat:  Caritas Polska Paweł Kęska Stanisław Kowalski ngo

Czy III sektor wymaga uporządkowania? "Reforma konsultowana jest po łebkach"

Beata Szydło zapowiedziała ustawę powołującą Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się „przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery". Centrum miałoby gromadzić wszystkie pieniądze, które są w tej chwili w różnych resortach i które wydawane są na różne cele. "Zapewniłoby to większą transparentność funkcjonowania organizacji pozarządowych i wydawania tych pieniędzy" – podkreśliła premier. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Ignacy Dudkiewicz (portal ngo.pl) i Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ngo Beata Szydło Ignacy Dudkiewicz

Rząd chce kontrolować instytucje społeczeństwa obywatelskiego?

- Społeczeństwo obywatelskie to takie, które jest aktywne, wrażliwe na potrzeby członków wspólnoty, posiadające zdolność samoorganizacji, wytyczania i osiągania upragnionych celów, bez impulsu ze strony władzy państwowej. Jego niezależność od państwowych instytucji nie musi oznaczać rywalizacji z władzą - przypominał Marek Mądrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Mikołaj Cześnik ngo pomoc społeczeństwo obywatelskie

Kataryna odpiera zarzuty: nie ma afery

Katarzyna Sadło z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, znana też jako blogerka polityczna Kataryna, stała się jedną z bohaterek głównego wydania telewizyjnych "Wiadomości". Zarzucono jej, że m.in. fundacja z którą jest związana, współpracowała z władzą Platformy Obywatelskiej i z warszawskim ratuszem.
Zobacz więcej na temat:  internet Jerzy Stępień Kulisy Spraw ngo Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość SLD Trybunał Konstytucyjny POLSKA