Polskie Radio
Section05
ngo

Fundacja Otwarte Ramiona pomaga dzieciom

Każdego roku rodzi się w Polsce ponad 100 dzieci z wadą wrodzoną dłoni i przedramienia. Jeszcze więcej ulega wypadkom. Aktywnie pomaga im Fundacja Otwarte Ramiona, której przedstawiciele opowiedzieli w audycji Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja o swojej działalności. Gośćmi Polskiego Radia 24 były: Magdalena Belka i Marta Ławacz.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie wychowanie poród dzieci rehabilitacja zdrowie zdrowie dziecka ngo

Rząd o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

We wtorek rząd zajmował się projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Nowopowstałe centrum ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny. O rządowym projekcie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Domagała z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i dr Tymoteusz Zych z Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, Instytut Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP społeczeństwo obywatelskie ngo rząd Beaty Szydło

Węgry: kampania przeciwko Sorosowi

Na Węgrzech uchwalono nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która wprowadza dodatkowe wymagania dla uczelni działających w tym kraju, a akredytowanych również za granicą. Rząd twierdzi, że nowela jedynie porządkuje funkcjonowanie „uczelni zagranicznych”, ale w praktyce zmiany dotyczą głównie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie. Władze CEU podkreślają, że de facto uniemożliwi to uczelni dalsze funkcjonowanie. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił politolog dr Dominik Hejj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Dominik Hejj george soros ngo

KIPR proponuje decentralizację rozdziału funduszy norweskich

Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej (KIPR) proponuje, by podział ponad 100 milionów złotych w ramach funduszy norweskich odbywał się na poziomie regionalnym, a nie - jak dotąd - centralnym. Ponadto KIPR - jako inicjator apelu ponad 50 organizacji pozarządowych - sprzeciwia się, by dysponentem środków norweskich na rozwój trzeciego sektora pozostała Fundacja im. Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ngo Norwegia

Czy dojdzie do zmiany operatora funduszy norweskich?

Szykuje się zmiana operatora udzielającego wsparcia organizacjom pozarządowym. Chodzi o fundusze norweskie, czyli pieniądze, które Norwegia płaci Unii Europejskiej za dostęp do wspólnego rynku europejskiego. Do tego roku środki pochodzące z tego źródła dystrybuowała Fundacja Batorego. Jednak, według zapowiedzi rządu, to ma się zmienić. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gliński fundusze europejskie Unia Europejska ngo dotacje pomoc UE Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego